banner15

Otobüs şoförü CHP'li vekilleri karakola götürdü

Ankara'da eylemler sırasında tahrip edilen belediye otobüslerinin güzergahları değişince mahalle sakinleri eylem yaptı. Eyleme CHP'li vekiller de destek verdi. İçinde vekillerin de bulunduğu bir otobüs şoför tarafından karakola götürüldü

Otobüs şoförü CHP'li vekilleri karakola götürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP'li vekillerin de katıldığı eyleme polis biber gazıyla müdahale etti. İçinde vekillerin de olduğu otobüs polis merkezine çekildi.

Ankara Tuzluçayır'da, Lice protestoları sırasında belediye otobüsünün göstericiler tarafından tahrip edilmesinin ardından güzergah değişikliği yapılması vatandaşlar ile bir grup Halkevleri üyesi tarafından protesto edildi. Otobüslere biletsiz binerek ulaşım hakkı adı altında düzenlenen eyleme polis, biber gazı ile müdahale etti. Milletvekillerinin de içinde bulunduğu otobüs polis merkezine çekildi.

Mamak Tuzluçayır'da Haziran ayında düzenlenen Lice protestolarında bir belediye otobüsü, göstericiler tarafından tahrip edildi. Bunun üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi; Ege Mahallesi, Tuzluçayır, Şirintepe, Şahinkaya, Kartaltepe ve General Zeki Doğan Mahallelerine sefer düzenleyen otobüslerin güzergahında değişiklik yaparak alternatif yollara yönlendirdi. Otobüslerin güzergahlarında yapılan değişiklik nedeniyle mağdur olduklarını belirten Kızılay Ege Mahallesi sakinleri, otobüsler eski güzergahına girene kadar ulaşım hakkı adı altında otobüslere kartsız binme eylemine başladı.

Eyleme, CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Hüseyin Aygün'ün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Milletvekilleri eylemde 'ulaşım haktır satılamaz' yazılı dövizleri taşıdı. Hukuksuz bir şekilde değişiklik yapıldığını söyleyen Tanal, vatandaşın ulaşım hakkının gasp edildiğini savundu.

Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan otobüs duraklarında toplanan grup bir süre otobüslere binmeme protestosunda bulunarak basın açıklaması yaptı. Daha sonra durağa yanaşan otobüse kart okutmadan binen vatandaşlar, otobüsün eski güzergahından gitmesi halinde kart okutacaklarını söylediler. CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Hüseyin Aygün de ücretsiz olarak vatandaşlarla birlikte otobüslere bindi. Bir grup protestocuyu alan otobüs duraktan hareket etti.

Otobüs, şoförü tarafından polis merkezine çekildi. Milletvekilleri attıkları tweetlerde belediye başkanı Melih Gökçek'ten şikayetçi olacaklarını söylediler.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 09:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48