banner15

Otomotiv işçileri işe iade davasını kazandı

Kocaeli'de otomotiv sektöründe çalışan işçilerin grev nedeniyle işten atılmaları yargıdan döndü. Mahkeme, 55 işçinin işe iade talebini kabul etti

Otomotiv işçileri işe iade davasını kazandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bursa ve Kocaeli merkezli olarak başlayan otomotiv grevinde işten atılan 55 işçi mahkeme kararıyla işe iade  veya sendikal tazminat hakkı kazandı. 

Kocaeli’deki ENPAY fabrikasında da Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek eylemlere katılan, sonrasında da Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olan işçiler tazminatsız işten atılmıştı. Kocaeli 3. İş Mahkemesi 55 işçinin açtığı ilk davada işçiler lehine karar verdi.

Mahkeme kararında, iş sözleşmesinin feshi yani işten çıkarma kararlarını iptal etti. İşçilerin işe iadesine karar veren mahkeme, işvereni “işçinin başvurusu, işverenin işe başlatmamasına bağlı olmaksızın” 1 yıllık ücret tutarında sendikal tazminata da mahkûm etti. Mahkeme, işçilere çalıştırılmadıkları 4 aylık süredeki ücretinin de ödenmesine hükmetti. Karara göre işçiye toplamda 16 aylık tazminat ödenecek. Ayrıca eğer işveren işçiyi işe başlatmazsa işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatını da ödeyecek.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 13:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35