banner15

Ovacıklı ninelerin yazı tahtası: Buzdolabı

Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı Güneykonak köyünde evlerinde okuma yazma öğrenen 65 yaş üstü 8 kadın, yazı tahtası yerine evlerindeki buzdolaplarını kullanıyor.

Ovacıklı ninelerin yazı tahtası: Buzdolabı

Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı Güneykonak köyünde yaşayan 65 yaş üstü 8 kadına, Ovacık Halk Eğitim Merkezince görevlendirilen usta öğretici Senem Yerlikaya tarafından evlerinde okuma-yazma öğretiliyor. Yerlikaya'nın, kursiyerlere harfleri, kelimeleri ve rakamları, evlerdeki buzdolabının üzerine yazarak anlatması görenlerin dikkatini çekiyor.

Ovacık Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce, ilçeye bağlı Güneykonak köyünde yaşlılara yönelik açılan ve 40 gün sürmesi planlanan okuma-yazma kursu devam ediyor. İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki köye haftada 5 gün giden usta öğretici Yerlikaya, yaşlılık nedeniyle belli bir yerde toplanamayan 8 kadına, evlerinde yazı tahtası olmadığı için ve anlattıklarının akılda kalıcı olması amacıyla harfleri, kelimeleri ve rakamları, kurs verdiği ikametlerdeki buzdolabının üzerine kalemle yazarak anlatıyor.

Yerlikaya'nın bu öğretim metodu, görenlerin dikkatini çekiyor. Köydeki kursiyerlerle günlük ortalama 1'er saat tek tek ilgilenen Yerlikaya, kadınların okur-yazar olması için gayret sarf ediyor. Evlerinde özel eğitim alan nineler, azimleriyle öğrenmenin yaşı olmadığını gösteriyor.

Usta öğretici Yerlikaya, 65 yaş üstü 8 kursiyeri olduğunu belirterek, yaşlı kadınlara öncelikle aile bireylerini telefonla aramayı, isimlerini yazmayı ve imza atmayı, parayı tanımayı ve sayabilmeyi öğretmeye gayret ettiğini söyledi.

Kursiyerlerin, ilerlemiş yaşlarına rağmen çok istekli ve gayretli olduğunu ifade eden Yerlikaya, "Bu kurs sonunda kursiyerlerimiz özellikle alışverişlerini rahatlıkla yapabilecek. Köyümüzde yazı tahtası ve çalışma yerleri olmadığı için kursiyerlere evlerinde buzdolaplarına yazı yazarak okumayı, yazmayı öğretiyoruz" dedi.

Yerlikaya'nın kurs verdiği kadınlardan 68 yaşındaki Gülşah Kocamış ise okuma-yazma öğrenmenin yaşı olmadığını dile getirerek, "Allah'a şükür çocuklarımı arayabiliyorum, o bana yeter. Bu yaştan sonra imza atsam o bana yeter. Öğretmenimizin sayesinde okuma-yazma öğreniyorum" diye konuştu.

Güneykonak köyü muhtarı Erdoğan Varlıel de köylerinde okuma-yazma kursunun açılmasına çok sevindiklerini belirterek, "Köyümüzde açılan okuma-yazma kursunda 8 kursiyerimiz bulunuyor, bunların yaş ortalaması 70 üstü. Bu yaşa rağmen bu öğrencilerimizin göstermiş olduğu başarı mükemmel. En büyük isteğimiz, imza atmaları, isimlerini yazmaları, telefonla çocuklarını arayabilmeleri. Bu, bizim için çok önemli" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 20:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48