banner39

Özel hastanelerde fark ücreti yüzde 200'e çıktı

Sosyal Güvenlik Kurumu, özel hastanelerde alınan yüzde 90 fark ücretini bundan böyle yüzde 200'e kadar alabilecek

Yurt Haberleri 25.10.2013, 14:11 25.10.2013, 14:20
Özel hastanelerde fark ücreti yüzde 200'e çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İki hafta önce Bakanlar Kurulu kararıyla özel sağlık kuruluşlarının devlete ödediği ücretin üzerine vatandaştan alabileceği fark oranı yüzde 90'dan 200'e çıkarıldı.

Özel sağlık kuruluşları, uygulama için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yapacağı alt düzenlemeyi bekliyordu. Kurum ise vakit kaybetmeden düzenlemeyi gerçekleştirdi.

Önceki gün de konuyla ilgili açıklama yaptı. Özel sağlık kuruluşlarına gönderilen duyuruda şöyle denildi: "22 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kamu dışındaki tüm sağlık hizmet sunucuları, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nca belirlenen hizmetlerden, bedelinin en fazla iki katına kadar ilave ücret alabileceklerdir."

Yeni dönemde daha önce A sınıfı olan 275 hastanenin alabileceği en üst seviye fark ücretini geriye kalan bin civarında özel sağlık kuruluşu da talep edebilecek.

Zaman'dan Çağlar Avcı'nın haberine göre, hastadan en fazla yüzde 30 fark alabilen tıp merkezleri de yeni dönemde yüzde 200 fark isteyebilecek.

Bir anlamda SGK'nın özel hastanelere Sağlıkta Uygulama Tebliği (SUT) üzerinde yapmadığı zamlar vatandaştan tahsil edilecek.

banner53
Yorumlar (1)
yurdum vatandaşı 8 yıl önce
vay be helal olsun. emekliye memura zamma gelince gıdım gıdım ver. dön hastaneye fark ücretini yüzde ikiyüze çıkar. tebrik ediyorum sizi. millet vekili maaşı almıyor bu vatandaş biraz insaf yahu.....
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?