banner39

Özel meslek liseleri kurulacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, liselerle ilgili önemli değişikliklerden bahsetti

Yurt Haberleri 20.06.2012, 11:19 20.06.2012, 11:19
Özel meslek liseleri kurulacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ABD'nin Boston kentinde düzenlenen ''Uluslararası Biyoteknoloji Fuar ve Konferansı''ndaki temaslarının ikinci gününde ABD'nin Massachusetts Valisi Deval Patrick ve bazı ilaç firmalarının Üst Yöneticileri (CEO) ile görüştü. Bakan Ergün, fuara bu yıl ilk defa katılan Türkiye'nin, Türkiye pavilyonunun açılışını gerçekleştirdi.

Görüşmelere ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Ergün, ABD'nin Massachusetts Valisi Deval Patrick'in Türkiye'ye karşı çok ilgili olduğunu ve özellikle teknoloji şirketlerinin dışarıya açılmasına ve eyaletin dış bağlantılarının güçlü olmasına çok sıcak yaklaştığını anlattı.

ABD'deki firmaların da yeni pazarlara açılmak için işbirliği yapabilecekleri sektörler ve yatırım yapacakları alanlar aradığına işaret eden Ergün, şunları söyledi:
''Mesela buradan döndükten sonra Türkiye'ye Caterpillar'in Başkanı gelecek.

Chicago'da görüşmüştük kendisi ile hem Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde akşam yemeğinde bir araya gelmiştik. Ondan sonra da ayrıca görüştük. Türkiye'de yatırım kararı alma konusunda çok ciddi bir yaklaşım içinde gördük onları. Şimdi döndüğümüzde Caterpillar'ın Başkanı, iş makinelerinin üretimi konusunda bir araştırma yapacak, belki Türkiye'de birlikte yatırım yapabilecekleri bir partner arayacak.
Bazı ABD firmaları bölgedeki ekonomik gelişmeleri görerek hareket ediyorlar. İnşaat sektörü hem Türkiye'de çok yaygın hem de Ortadoğu'da çok ciddi inşa hareketleri var.

Bu iş makineleri sektörünü çok cazip hale getiriyor ve o pazarın içinde de üretim gücüyle bulunmak istiyor firmalar. Orada da en uygun lokasyon Türkiye. Bunu gösterebilmek lazım firmalara. Caterpillar'ın Türkiye'ye gelmesi birçok ülkeye Türkiye üzerinden ihracat yapılması demek. Caterpillar'ın Türkiye'ye yapacağı yatırım herhalde 50-100 milyon dolarlık bir yatırım olmaz. Bundan çok daha büyük bir yatırım olur, belki milyar dolara tekabül eden bir yatırım ortaya çıkar. Biz onlara sadece üretim konusunu değil, Ar-Ge konusu da teklif ettik. Adamlar onu da düşünerek gelecek.''

JAPONLARDAN CNC TEZGAHI

Önceki ABD ziyaretinde bir Japon firması ile yine Chicago'da görüştüklerini dile getiren Ergün, o Japon firması ile Boston'da tekrar görüştüklerini, bu firmanın CNC tezgahlarının üretimini Türkiye'de gerçekleştirmek istediklerini kaydetti.
Ergün bu Japon firmanın da Türkiye'ye görüşmeye geleceğini ifade ederek, bu firmanın Türkiye'de yatırım kararı olduğunu, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde yerlerini ayarladığını, ancak hangi yoldan gideceklerini bilmedikleri için bocaladıklarını, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile irtibatlarını sağladıklarını, bu yatırımın nereden bakılsa birkaç yüz milyon dolarlık yatırım olduğunu anlattı.

Yeni teşvik sisteminde yaptıkları bir düzenlemeye değinen Ergün, ''Bu teşvik sisteminde şu da önemli oldu. Şu anda bir tesisi olan kişi, eğer, 5. veya 6 bölgede bir yatırım yaparsa, o kişi şimdi mevcut yatırımından elde ettiği kazançlardan o yatırımı indirebilecek. Bir nevi eski yatırım indirim sistemi, bu teşvik sistemi ile beraber mevcut firmalar için geri gelmiş oldu'' diye konuştu.

ÖZEL MESLEK LİSELERİ GELİYOR

Bakan Ergün, yeni torba yasası ile birlikte TÜBİTAK Kanununda bir değişiklik olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bu değişiklik bugün Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı. Orada bizim açımızdan çok önemli konular var. TÜBİTAK'taki araştırmaların ticarileşmesinin önü açılmış olacak. Bu ticarileştirme kanalları açılıyor. TÜBİTAK'ın bu konuyla ilgili şirket kurabilmesine, şirketlere ortak olabilmesine imkan veriliyor. Ar-Ge'sini yaptığı buluşunu gerçekleştirdiği ürünlerin patentlerini ve lisanslarını başkasına devretmesine, satmasına imkan veren lisans anlaşması yapmasına imkan veren bir düzenleme getiriyoruz.

Organize sanayi bölgelerindeki özel meslek liselerine öğrenci başına nakit destek geliyor Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinden. MEB'in bugünkü meslek liselerinde öğrenci başına yaptığı harcamaların 1,5 katı kadar destek verilecek. Diyelim bin lira harcıyorsa öğrenci başına 1.500 lira destek verecek, nakit olarak. Organize sanayi bölgesinde özel meslek lisesi kurdun, kaç öğrencin var, işte 300-500 öğrencin var. Öğrenci başına, MEB kendi devlet okulunda öğrenci başına yılda kaç para masraf yapıyorsa, onun 1,5 katı kadar sana nakit para verecek. Bu da torba kanunda. Bu da çıkacak.''

 

.

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?