Padişahların hayatı çizgi film oluyor

Osmanlı padişahlarının hayatı çizgi filmlerle anlatılacak. Yapılacak çizgi filmler TRT'nin çocuk kanalında yayınlanacak

Padişahların hayatı çizgi film oluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT Çocuk'ta Osmanlı padişahlarının hayatını anlatan çizgi filmler yayınlayacaklarını söyledi.

Yeni Akit Gazetesi'ne konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "Osman Bey'den başlayacağız 2. Abdülmecid'e kadar geleceğiz. Bu çizgi filmle çocuklar tarihimizi öğrenecek. Ancak diğer çizgi filmlerde hayal ürünü varlıklar, uçanlar, kaçanlar, uzaylılar, doğaüstü yaratıklar var. Bu çocuklar için tehlikeli" dedi.

Şahin, "- Çocuk kanalı neden bu kadar öne çıktı? TRT Çocuk kanalının diğerlerinden farkı nedir?" şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi:

TRT Çocuk göreve geldiğimizde kurduğumuz ilk kanal. Ben Türkiye'de bir değişim olacaksa çocuklara yapılacak yatırımla olacağına inanıyorum. Özel kanallar ticari amaçlı kurulduğu için yabancı ülkelerde yayınlanan çizgi filmleri kendi kanallarında yayınlıyorlar. Biz ise kamu kanalıyız. Kendi karakterimizi oluşturuyoruz, kendi kültürümüzü, milli ve manevi değerlerimizi katıyoruz. Örneğin, Çınar isimli bir çalışmamız var. Burada Osmanlı padişahlarını anlatacağız. Osman Bey'den başlayacağız 2. Abdülmecid'e kadar geleceğiz. Bu çizgi filmle çocuklar tarihimizi öğrenecek. Ancak diğer çizgi filmlerde hayal ürünü varlıklar, uçanlar, kaçanlar, uzaylılar, doğaüstü yaratıklar var. Bu çocuklar için tehlikeli diye düşünüp büyük paralarla kendi filmlerimizi çekip çocuklara sunuyoruz. Onlar da ilgi ile izliyorlar.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 16:25
banner53
YORUM EKLE

banner39