Pamir gece boyunca arandı

Sarıyer Zekeriyaköy'de kaybolan 3,5 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları gece boyunca sürdürüldü.

Pamir gece boyunca arandı

Sarıyer Zekeriyaköy'de kaybolan 3,5 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları gece boyunca sürdürüldü. 

Beşevler Sitesi'ndeki evinden sabah saatlerinde anne ve babası uyurken çıkarak kaybolan Pamir Dikdik'in bulunması için jandarma ekipleri ile AKUT gibi sivil arama ve kurtarma ekipleri, ormanlık alanda arama kurtarma köpekleriyle çalışmalarına gece boyunca devam etti.

Pamir Didik'i bulmak için jandarma, sivil arama kurtarma ve gönüllü vatandaşlardan 680 kişilik ekip oluşturuldu. Sarıyer Belediyesinin aracından bir yetkili tarafından yapılan anonsla çevre ilçelerden gelenler ve mahalle sakinlerinden oluşan gönüllü arama yapan vatandaşların olay yerinden ayrılmaları istendi. 

Arama kurtarmayı koordine eden Albay Mehmet Nebioğlu, burada oluşturulan kriz merkezinde yetkililerle toplantı yaptı. Toplantı sonrası ekipler tekrar arama çalışmalarına başladı. 

Nebiloğlu, kaybolan çocuğun ailesinin kendilerine saat 10.40'ta telefonla ulaştığını ve kendilerinin ise bölgeye 15 dakika içerisinde geldiklerini, daha sonra olay yerine çağırdıkları profesyonel arama kurtarma ekiplerinin bölgede ve ormanlık alanda geniş çaplı aramaya 16.30'da başladıklarını hatırlattı. Gerekli görüldüğü takdirde kendilerine bağlı olmayan Tuzla Komando Taburuyla irtibata geçip bölgeye çağırabileceklerini ifade etti.

Basına yaptığı açıklamada Nebioğlu, kendilerine ait iki komando taburu ile su altı arama ekibinin arama yaptığını ve 350 jandarmanın aramaya katıldığını bildirdi. 

Jandarma haricinde ise 200 kişiden oluşan 20 sivil arama kurtarma ekibinin yanı sıra 130 kişilik gönüllü sivil vatandaşın da aramalara katıldığını vurgulayarak sivil vatandaşlardan aramaya katılmak isteyenlerin olduğunu ancak kabul edemediklerini ifade eden Nebioğlu, şu bilgileri verdi:

"Konuyla ilgili elimizde şu an en ufak herhangi bir ipucu yok, ne gören ne de bir kamera görüntüsü. Bize gelen bütün bilgileri değerlendirdik ancak herhangi bir sonuca ulaşamadık. Arama çalışmalarının her aşamasında komutanlarımıza bilgi veriyoruz. Arama bölgesinin bir kısmı emniyet bölgesi olduğu için polis ekipleri de aramaya katıldı. Polisler de çevredeki güvenlik kameralarını inceliyor. Bütün boş alanları, metruk binaları, inşaatları, kuyuları, havuzları kontrol ediyoruz. Gündüz bakılan yerlere şu anda ayrıntılı olarak taş altına varıncaya kadar bakıyoruz. Şu anda bölgenin 3'te biri ayrıntılı olarak arandı. Her türlü ihtimali gözönünde bulundurarak arıyoruz." 

Nebioğlu, buralarda lüks evlerin ve villaların olmasına rağmen bir kısmının güvenlik kamerasının olmadığını, bir kısmının da kamerası olsa bile çalışmadığını vurgulayarak kaybolan çocuğun ailesinin evinin kamera sisteminin çalışmadığını öğrendiklerini ve Pamir'in hiperaktif bir çocuk olduğu, geçen hafta da evden kaçtıktan sonra birbuçuk saat sonra bulunduğu bilgisinin kendilerine verildiğini söyledi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise kriz merkezi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, yoğun bir çalışma yapıldığını, bütün profesyonel ekipler tarafından geniş çaplı bir arama başlatıldığını söyledi.

Genç, "Olay bir kaybolmadır. Her tarafa çok detaylı bir şekilde bakılıyor. En büyük dileğimiz yavrumuzun kısa sürede bulunmasıdır. Şu anda herkes büyük bir alarmda. Herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya çalışıyor. Bir taraftan da aile ile yakından ilgileniliyor" diye konuştu.

Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mobil büfe ekipleri burada görev yapan arama kurtarma ekiplerine ve jandarmalara çay, kahve, su, çorba ikramı yapıyor.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 08:43
banner53
YORUM EKLE

banner39