Paravan şirket sigortalılarına dava

Paravan şirketler üzernden sigortalı gösterilen ve bu şekilde devleti ilaç tedavi giderleri ile zarara uğratan 206 kişi hakında dava açıldı

Paravan şirket sigortalılarına dava

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İzmir'de, sigortalı olmadıkları halde paravan şirketler aracılığıyla sigortalı gibi gösterilen 8'i çocuk 206 kişi hakkında 8'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Cumhuriyet Savcısı Nurettin Ulutaş, hazırladığı 42 sayfalık iddianamede, 8'i çocuk 206 sanığın 2005-2008 yılları arasında çalışmadıkları halde kurulan paravan şirketlerde sigortalı gibi gösterildiğini, sigortalı olarak gösterilen sanıkların ilaç ve tedavi giderleriyle devleti zarara uğrattıklarını belirtti.

Savcı Ulutaş, 198 zanlı hakkında "Özel belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" yapmak suçundan Ağır Ceza Mahkemesinde, olay tarihinde yaşları küçük olan 8 sanık hakkında ise Çocuk Mahkemesinde 8'er yıl hapis cezası istemiyle yargılanmaları için dava açtı.

PARAVAN ŞİRKETLERİ KURANLAR DA YARGILANIYOR

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından 2008 yılında  İzmir, Muğla, Aydın, Konya ve Batman'da eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda, kurulan paravan şirketler aracılığıyla devletin zarara uğratıldığı tespit edildi.

"Yazgülü" adı verilen ve 60 kişinin yakalandığı operasyonda, resmi kayıtlarda bulunan fakat faal olmayan 28 paravan şirkete ait sahte belge ve evrak, fatura, sevk irsaliyesi, sigorta bildirim cetveli, sağlık karneleri, sahte para, diploma, araç ruhsatı, silah bulundurma ruhsatı, bilgisayar kaşeleri ve hafıza kartları ele geçirildi.

Yazgülü B. ve 15 sanık çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 16 sanık hakkında İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan "suç örgütü kurmak ve üye olmak, piyasaya sahte para sürmek, sahtecilik, vergi kaçakçılığı, tarihi eser kaçakçılığı, göçmen kaçakçılığı, kamu kurum ve bankaları dolandırmak gibi suçlardan dava açıldı. Tutuklu sanığın kalmadığı dava henüz sonuçlanmadı.

Bu dava dosyasını inceleyen Sosyal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı'nın, olay tarihinde yaşları küçük olan 8'i çocuk toplam 206 kişinin 2005 ve 2008 yılları arasında fiilen çalışmadıkları halde, sigortalı gösterildiğini tespit etmesi üzerine, SGK adına avukat Ahmet Coşkun, 206 kişi hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 14:20
banner53
YORUM EKLE

banner39