banner39

Pertevniyal Valide Sultan Camii açıldı

Yaklaşık 3,5 yıldır restorasyonu süren Pertevniyal Valide Sultan Camisi yeniden ibadete açıldı.

Yurt Haberleri 04.03.2011, 15:58 04.03.2011, 18:11
Pertevniyal Valide Sultan Camii açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3,5 yılda restorasyon çalışmaları tamamlanan Pertevniyal Valide Sultan Camisi yeniden ibadete açıldı.

Açılışa katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, geçmişte vakıf eserlerinin ihmal edildiğini belirterek, ''Pek çok vakıf eserinin yerinde gerçek sahipleri bulunmuyor, ama hükümetimiz döneminde, bu şuuru, bu sorumluluğu yeniden tesis ettik. Onlara sahip çıktık.'' dedi.

Sultan II. Mahmut'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından 1869 yılında yaptırılan Pertevniyal Valide Sultan Camisinin restorasyonu 3,5 yıl süren çalışmanınardından tamamlandı.

Restorasyon çalışmalarının bitmesi ile birlikte cami yeniden ibadete açılırken açılışa Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı.

Açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Arınç, ''İstanbul, vakıf zengini bir şehrimiz. Vakıf medeniyetinin en güzel örneklerini bu şehir taşıyor.

Biz de Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak 2 bölge müdürlüğümüzle birlikte İstanbul'un bu tarih ve kültür varlıklarını, vakıf medeniyetimizin en güzel örneklerini restore ediyoruz, yeniliyoruz tadilatlarını yapıyoruz ve yeniden halkımızın, toplumumuzun, hizmetine sunuyoruz.

Bugüne kadar çok büyük eserler gerçekleştirdik. Geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda Süleymaniye Camii'nin restorasyonu bitti, yeniden ibadete açıldı.

Fatih Camii devam ediyor. Daha önce açtığımız çok önemli camilerimiz, kervansaraylarımız, külliyelerimiz sadece İstanbul'da değil bütün Türkiye'de yeniden toplumun hizmetine açıldı.'' dedi.

Bakan Arınç, Anadolu'da 25 bölge müdürlüğüyle çalıştıklarını kaydederek, ''Sadece şu rakam bile, '2003-2010 yılı sonuna kadar 3 bin 500'e yakın vakıf eserimizi yeniden restore ettik' desem, yapılan hizmetlerin büyüklüğü anlaşılacaktır. Vakıflar Genel Müdürlüğünün, yeni Vakıflar Kanunu ile birlikte hizmet sahasını genişlettik. Vakıf da emanet bırakılan eserleri ayakta tutmaya başladı dedi.

Geçmişte maalesef vakıf eserlerinin ihmal edildiğini dile getiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Ve hatta yıllar öncesinde satıldı, el değiştirdi ve özel mülkiyetlere konu edildi. Pek çok vakıf eserlerinin gerçek sahipleri bulunmuyor. Ama Hükümetimiz döneminde, bu şuuru bu sorumluluğu arkadaşlarımızla birlikte yeniden tesis ettik, vakıfları kucakladık, onlara sahip çıktık ve Türkiye'de vakıf medeniyetini yeniden inşa etmeye çalışıyoruz ve bunda da muvaffak oluyoruz.'' dedi.

Konuşmaların ardından Arınç, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ve vatandaşlarla birlikte caminin açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Arınç, burada Cuma namazını kıldı.

PERTEVNİYAL VALİDE SULTAN CAMİİ

Sultan II. Mahmut'un eşi ve Sultan Abdülaziz'in annesi olan Pertevniyal Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. Cami 1869-1871 yılları arasında inşa edildi.

Planlarını Sarkis Balyan 'ın çizdiği, hazırlanmasına Hagop Balyan'ın katıldığı da bilinmektedir. Mimarı Montani'dir. Çizim işlerinde, desinatör Osep çalışmıştır. Uygulama ve şantiye yönetimi için Bedros Kalfa ve duvarcı Ohannes ile dülger kolbaşısı Dimitri görevlendirilmiştir. Camii'nin, neogotik tasarımıyla klasik camilerden oldukça farklı bir mimarisi vardır.

İç mekân bakımından da bu camiden daha genişti. Tek kubbesi yüksek, fakat küçüktür. Neogotik yüzey bezemeleri bu camiye ayrı bir güzellik kazandırır. Aynı bezeme zenginliği ve güzellik caminin iç kısımları için de geçerlidir. Altın yaldızla parlatılan mavi rengin egemen olduğu kalem işi süslemeler, iç mekânı baştan sona süslemektedir. Caminin Aksaray Meydanı'na bakan avlu kapısı, İstanbul'daki camiler için pek alışılmadık ve aynı zamanda da göz kamaştırıcıdır. Bu kapı Osmanlı taş oyma sanatının nadide ürünlerindendir.

1956-59 arasındaki Aksaray Meydanı düzenlenmesi esnasında sebil gibi camiye ait bazı unsurlar kaldırılmış veya yeri değiştirilmiştir. Diğer taraftan dönemin başbakanı Adnan Menderes döneminde hemen yanına yapılan yol nedeniyle caminin alanı yolun aşağısında kalmıştır.

Caminin çevresindeki eserler : Bir çeşme, bir kütüphane, Pertevniyal Sultan'ın kendisi için yaptırdığı türbeden oluşmaktadır. Kütüphanesi, Süleymaniye Kütüphanesi'ne taşınmıştır. Trafikten en çok etkilenen cami bu camidir. Caminin kahyası Hüseyin Bey cami masrafı olarak 7961 kese 396 kuruş 10 para harcamış; üç ayrı temel çukuruna olmakla 3225 lira temele gömülmüştür.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?