banner39

Peygambere hakaret davası ertelendi

Antalya'da Hz. Peygamber'e hakaret iddiasıyla yargılanan kadın avukat, duruşmaya katılmadı. Duruşma ileriki bir tarihe ertelendi

Yurt Haberleri 11.12.2012, 17:12 11.12.2012, 17:15
Peygambere hakaret davası ertelendi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Antalya'da düzenlenen bir konferansta Hz. Peygamber'e (sav) hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Avukat Mevhibe Canan Arın'ın yargılanmasına başlandı. Arın'ın katılmadığı duruşma 19 Ocak 2013 tarihine ertelendi.

Antalya Barosu tarafından 3- 4 Aralık 2011′de düzenlenen 'Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Hakları Hukuku' konulu eğitim seminerinde Hz. Muhammed'e (sav) hakaret ettiği iddia edilen Avukat Mevhibe Canan Arın'ın yargılanmasına Antalya Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Arın'ın katılmadığı ilk duruşmada müşteki avukatları ile sanık avukatları hazır bulundu.

Duruşmaya Arın hakkında, 'halkın büyük bir bölümünün benimsediği dini değerleri alenen aşağılama ve devlet büyüklerine hakaret' suçlamasıyla dava açan müştekiler, Erdal Taş, Burak Can, Adnan Taşkın, Bekir Asri, Hasan Burgan ve Osman Kozanoğlu da katıldı. Duruşmada söz alan ve aynı zamanda avukat olan Erdal Taş, Hz.Muhammed'e (sav) yönelik saldırılara bir Müslüman olarak tepki göstermesinin oldukça doğal olduğunu söyledi. Taş, Arın'ın sözlerinin fikir ve ifade özgürlüğü olmadığını, demokrasi ve demokratlığın ölçüsünün inançlara saygı olduğunu ifade etti. İslamiyet'in özünün şefkat, merhamet ve hoşgörü olduğunu, dine sürülmek istenen lekelere mani olunması gerektiğini belirten Taş, "Hz. Muhammed'e (sav) ve değerlerine yönelik saldırılara tepki gösterirken de kendimize yakışan bir üslup kullanacağız. Sanık tarafından iddia edilenler gerçek değildir. Bu nedenle sanığın cezalandırılmasını istiyoruz." dedi.

Sanık ve müşteki avukatlarının savunmalarının ardından mahkeme başkanı duruşmayı, evrakların incelenmesi ve eksiklerin tamamlanması için 19 Ocak 2013 tarihine erteledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?