banner39

PKK: Anahtar Öcalan ise heyetlerle olmaz

PKK, Lice'deki olaylardan sonra İmralı'ya yeniden heyet gönderilmesini, çözümün anahtarı olarak Öcalan'ın görüldüğünü bu nedenle de artık onun İmralı'dan çıkarılması gerektiğini savundu

Yurt Haberleri 09.06.2014, 14:36 09.06.2014, 14:38
PKK: Anahtar Öcalan ise heyetlerle olmaz

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Lice'deki olaylar üzerine bir açıklama yapan PKK, Öcalan'dan çözüm beklentilerinin bir kez daha devreye girdiğini savunarak, artık adaya heyet gönderilmesiyle bu işin olmayacağı savunuldu.

Örgüte yakın internet siteleri üzerinden yapılana çıklamada, “HDP Heyetinin Lice katliamı ardından İmralı’ya gidişi elbette önemli ve anlamlıdır; fakat bazı boyalı basın çevrelerinin yansıtmaya çalıştığı gibi, Lice’deki benzer katliamları önleyecek yer, İmralı ve Önder Abdullah Öcalan değildir. Gerçek saptırılmamalı, hiç kimse İmralı’dan gerçekleşmeyecek beklenti içine sokulmamalıdır” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Halkımızın daha başlangıç düzeyinde olan demokratik direnişinin son derece etkili olduğunu ve AKP faşizmini temellerinden sarstığını görüyoruz. Bunun sonucunda yüzlerin yeniden İmralı’ya döndüğü ve HDP Heyetinin önü açılarak Abdullah Öcalan’dan çözüm beklendiği görülüyor. Elbette bu çok önemli bir durumdur ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın barış ve demokratik çözümdeki kilit konumunu ortaya koymaktadır. Eğer gerçek buysa ve herkes buna inanıyorsa, o zaman artık İmralı çitleri parçalanmalı ve barışın mimarı ve temsilcisi olan Önder Abdullah Öcalan’ın özgür çalışma, sağlık ve güvenlik koşulları tamamen sağlanmalıdır. Bu durum gerçekleşmezse üç kişilik HDP heyetinin arada bir İmralı’ya gidip gelmesi artık hiçbir sorunun çözümü için yeterli olmayacaktır."

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?