banner15

PKK artık koruculara saldırmayacakmış

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Sözen, Erciş’te bir korucunun daha öldürülmesi üzerine "artık bu camiayı zaptedemiyorum, isyan etmek üzereler" dedi. PKK ise yaptığı açıklamada artık korucuları hedef almayacağını duyurdu

PKK artık koruculara saldırmayacakmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Erciş’te PKK tarafından katledilen korucu Abdulbari Gül’ün çözüm sürecinde öldürülen n 13. korucu olduğunu açıkladı. Sözen, “Ben artık bu camiayı durduramıyorum, bu camiayı dizginyemiyorum. Bu camia isyan etmek üzere.” dedi. Bu arada, köy korucularını açıklamalarından sonra bugün bir açıklama yapan PKK, artık köy korucularına saldırmayacağını belirtti.

Van'ın Erciş ilçesinde geçici köy korucusu olarak görev yapan 50 yaşındaki Abdulbari Gül, 25 Nisan Pazartesi günü çarşı merkezinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Dün memleketi Ağrı’da defnedilen Gül’ün meslektaşları olan korucular basın açıklaması yaptı. Van Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde düzenlenen basın açıklamasına, Hakkari, Şırnak, Van, Bingöl, Tunceli, Bitlis başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’daki illerden korucuların temsilcileri olarak 260 korucu katıldı.

“Biz her gün göz göre göre ölmeyi mi bekleyeceğiz.” diye yetkililere soran Sözen, şöyle devam etti: “PKK terör örgütünün elinde hepimizin ölüm listesi, ölüm fermanı vardır. Devlet büyüklerimizin şapkasını önüne koyup düşünmesini istiyoruz. Devlet kendi eliyle suç işleyerek bizi sigortasız çalıştırıyorsa ve biz bugün geldiğimiz çözüm sürecinde göz göre göre şehit ediliyorsak, biz buna asla seyirci kalmayacağız. Devletimize koruculuk sistemi lazım değilse bize açık yüreklilikle söylesinler. Biz yarın sabah Türkiye’deki bütün korucular olarak silahlarımızı hükümet konaklarının önüne götürüp teslim ederiz. Devletimize kırılmayız. Devletimize gücenmeyiz. Çözüm süreci başarısızlıkla sonuçlandığı takdirde devlet yarın bizim çocuklarımıza ihtiyaç duyarsa inanın ki çocuklarımız tekrar babaları gibi ataları gibi korucu olmak istemezler.”

“Ben artık bu camiayı durduramıyorum, bu camiayı dizginleyemiyorum. Bu camiayı isyan etmek üzere.” diyen Sözen, “Bu camia sokaklara çıkmak üzere, bu camia kargaşa çıkarmak üzeredir. Kimse bizi bu duruma sokmasın. Biz devletimizin yanındayız. Milletimizin emrindeyiz. Ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde huzurla sükunetle yaşamak istiyoruz. Birileri bizi kaos ortamına sürüklemeye çalışmasın. Ama maalesef bugün geldiğimiz noktada bunun beceriyorlar. Bütün korucu arkadaşlarımız bugün isyan aşamasındalar. Bugün bütün arkadaşlarımız artık devlete inanmamaktadırlar. Devletin büyüklerine güvenmemektedirler. Burada devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Allah rızası için, Peygamber rızası için bu çığlığı bu feryadı duyun bize sahip çıkın." ifadelerine yer verdi.

PKK: ARTIK SALDIRMAYACAĞIZ

PKK'lı Murat Karayılan koruculara karşı artık silah kullanmayacaklarını söyledi ve şu açıklamayı yaptı;

“Biz artık korucuları hedef almıyoruz… Bu durumu değiştiriyoruz. Korucu, düşmanın silahını kaldırdığı için eleştirilmelidir. Ancak korucuyu fiziki olarak tasfiye etmek doğru değildir. Koruculara karşı silah kullanmayacağız.”

PKK ile mücadelede güvenlik güçlerinin yanında yer alan ve çoğunlukla bulundukları köyleri korumakla görevli olan yaklaşık 67 bin geçici ve gönüllü köy korucusu var.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 10:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35