banner39

PKK Çukurca-Hakkari bağlantısını kesti

PKK'lılar tarafından kazılan hendek ve devrilen direklerle kapattığı Hakkari-Çukurca Karayolu, halen ulaşıma açılmadı.

Yurt Haberleri 31.07.2015, 10:51 31.07.2015, 11:23
PKK  Çukurca-Hakkari bağlantısını kesti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakkari-Çukurca karayolunun 40'ıncı kilometresinde bulunan Şine köprüsü yakınlarına gelen bir grup terörist, elektrik direklerini devirip, hendek kazarak dün saat 12.00 sıralarında yolu ulaşıma kapattı.

Yaklaşık 5 saat boyunca Çukurca ve Hakkari yöneden gelen araçları durdurararak kimlik kontrolu yapan ve geçişlere izin vermeyen teröristler, resmi plakalı oldukları belirtilen 2 aracı da ateşe varerek yaktı.

Kazılan yol ve devrilen elektrik direkleri yüzünden yolun halen kapalı olduğu belirtilerken, Çukurca yönüne gitmek isteyen araçlar ise Depin kontrol noktasında polis ekipleri tarafından geri gönderiliyor.

Bölgede devrilen direkler yüzünden Çukurca ilçesi ve bağlı köylere dünden beri elektrik verilemiyor.

ŞIRNAK'TA ÖZEL GÜVENLİK BÖLGELERİ

Öte yandan Şırnak Valiliği son günlerde yaşanan çatışmalar ve operasyonlar nedeniyle bazı yerleri geçici güvenlik bölgesi ilan etti. Güvenlik bölgeleri arasında PKK mezarlıkları da bulunuyor.

Şırnak Valiliği bazı yerlerde güvenlik bölgesi uygulamasına gitti. Şırnak Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle: 'Bölücü Terör Örgütü'ne ait sözde mezarlıkların etrafında bulunan müştemilatın yıkılması ve sözde mezarlıkların yakınında bulunan teröristlerin etkisiz hale getirmek maksadıyla icra edilecek operasyonlar esnasında vatandaşların zarar görmesini önlemek ve bölgede güvenlik güçlerimize hareket serbesti sağlamak için sözde mezarlıkların yer aldığı Bestler-Dereler, İncebel Dağları, Faraşin Bölgesi, Altın Dağları ve Cudi Dağı valiliğimizce 15 gün, mütakiben Bakanlar Kurulu Kararı ile 6 ay süre ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir.

Ayrıca 06 Temmuz 2015 tarihli ve 2015/7914 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla, 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesi gereğince, Uludere İlçesi Şenoba Beldesinde bulunan Kureşin ve Karaçalı Tepesi 31 Mayıs-31 Ağustos 2015 tarihleri arasında, Cizre İlçesi Küpeli Dağı ve Dağlıca-Pavan Bölgesi 16 Haziran-16 Eylül 2015 tarihleri arasında toplumsal olay görünümlü terör eylemlerinin artış göstermesine ve bölücü terör örgütünün arazide üstlenmesine mani olmak, halkın can ve mal güvenliğini korumak maksadıyla geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edilmiştir.'

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?