PKK koruculara haraç kesiyor

PKK tarafından , korucuların sürekli olarak tehdit edildiği, en fazla baskının Şırnak, Diyarbakır, Van, Bingöl ile Kasrik beldesinde yapıldığı ifade ediliyor. Ayrıca örgütün silah bırakmayan koruculara 20 ile 40 bin lira arasında haraç kestiği vurgulanıyor.

PKK koruculara haraç kesiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ortak hazırlanan raporda, PKK'nın son dönemde bölgede yaptığı bazı girişimlere yer veriliyor. Bu kapsamda öncelikli olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) asayiş birimlerinin kurulması, işadamlarının haraca bağlanması, her aileden bir çocuğun dağa çıkarılması için ailelere yapılan baskılar öne çıkıyor. Ayrıca çocuğunu örgüte vermeyen ailelerden de vergi adı altında yüklü miktarda haraçlar alındığına dikkat çekiliyor.

Zaman'ın haberine göre söz konusu raporda örgütün yeni eylem planları da ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Bu çerçevede PKK'nın sınırlardan rahatlıkla giriş çıkış yapmak için geçici köy korucularına (GKK), tehdit ve şantaj yaptığının altı çiziliyor. Örgütün bu eylemler için Özgür Tatvan, Kendal Glord, Saadettin Dede ve Geli kod isimli teröristleri görevlendirdiği, bu kişilerin bazı köy korucularını bir araya getirerek, maaşlarını örgüte vermeleri ve en kısa sürede silah bırakmaları yönünde tehditlerde bulunduğu kaydediliyor.

Ayrıca örgütün talimatlarını bilfiil yerine getirmeyen korucu ve ailelerine ilişkin de adam kaçırma, tehdit, öldürme, kundaklama ve saldırı tarzı eylemlerin olabileceği yönünde güçlü istihbaratlar da rapora girdi. Bu kapsamda da örgütün geçici köy korucuları arasında yer alan, Haşim K., Fevzi K., İdris Ç., Celal T., Emirkan V., Salih G., Kinyas K., İbrahim K., Osman K. ve Şeref O. gibi isimlerle ilgili olarak istihbari bilgiler topladığı ve bu kişilerle ilgili eylem hazırlığı içerisinde olduğu vurgulandı. Ayrıca örgütün silah bırakmayan koruculara 40 bin liraya kadar haraç kestiği de rapordaki dikkat çeken bir başka nokta.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 15:30
banner53
YORUM EKLE

banner39