banner39

PKK silah bırakmaya yanaşmıyor

Hükümet ile İmralı heyetleri arasında devam eden görüşmelerde herhangi bir sorun görünmemesine rağmen Kandil'in silah bırakmaya yanaşmadığı bu nedenle görüşmelerin ilerleyemediği belirtiliyor

Yurt Haberleri 12.02.2015, 09:20 12.02.2015, 10:50
PKK silah bırakmaya yanaşmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP’nin İmralı heyetinde yer alan Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’la bir araya geldi. Öncekilerine göre daha kısa sürdüğü belirtilen ve bitiminde HDP’lilerce hiçbir açıklama yapılmayan görüşmede gelinen son nokta masaya yatırıldı.

Millliyet'ten Serpil Çevikcan'ın iddiasına göre, hükümet ile HDP arasında gelinen noktada "Kandil'in tavrı tıkayıcı rol" oynuyor.

İddiaya göre, hükümet kanadından atılan tüm adımlara rağmen Kandil gereken adımları atmakta diretiyor.

Kandil’in bu konuda öne sürdüğü bahaneleri şu gerekçelere dayandırdığı belirtiliyor:
- Hükümetin, talepleri yeterince karşılamadığı ve seçimlere kadar süreci zamana yaymak istediği görüşü.
- Öcalan’ın müzakere aşaması için hazırladığı taslağı üzerinden kamuoyuna açık bir tartışma yapılmaması.
- Kobani direnişi ekseninde bölgedeki gücü belli ölçüde legalize olan örgütün bu ortamda beslenen özgüveni.
- Örgütün, kadrosunu diri tutma konusundaki ısrarı, elindeki gücü bırakmak istememesi.

EN SON AÇIKLAMA YÜKSEKDAĞ'DAN

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşen heyet bir açıklama yapmadı; görüşmeler devam ederken Meclis'te gazetecilerle sohbet toplantısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İç Güvenlik Paketi ve çözüm sürecinin seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm sürecinde olumsuza gidiş olarak tarif edeceğimiz bir durum olmadığını, ileriye gitme hazırlığı olduğunu belirten Yüksekdağ, şöyle devam etti: "İki taraftan da 'müzakere masasına oturduk ve taslak etrafında görüşmeye başladık' bilgisi geldiğinde artık yeni bir safha oluşacak. Bu sürecin, artık ivedilikle bir takvim çerçevesinde somutluğa kavuşturulması gerekiyor. Süreç müzakereye geçilme sürecidir. Müzakereye geçilmezse ortak açıklama da olmaz. Biz zaten hazırız. Müzakere hazırlıklarını hükümet tamamlayamadı. 2 hafta içinde hükümet tarafından bu kararın verilmesini ve müzakereye geçilmesini bekliyoruz. Çerçeve yasaya ek olarak bazı yasal adımların atılması gerekiyor. Hasta tutsakların serbest bırakılması bunlardan biri. Bunun yapılmaması müzakereye geçilmesini zorlaştırıyor. Dilerim bir iki haftada hükümet biraz kana cana gelip krizi ve tıkanmayı aşar."

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?