banner15

PKK/KCK'nın çağrısını umursayan yok

PKK/KCK, yol kesme, adam kaçırma ve sokak gösterileri gibi eylemlerin bu dönemde son bulması yönünde çağrı yaptı; ancak son üç günde eylemelr devam etti

PKK/KCK'nın çağrısını umursayan yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK/KCK tarafından yapılan açıklama, örgütün şehirlerde ve ilçelerdeki uzantıları tarafından umursanmandı. Örgütten yapılan, "Yol kesmeleri, adam kaçırmaları, kepenk kapattırmaları bırakalım" şeklindeki açıklamanın ardından söz konusu eylemlerde hiçbir duraksama olmadı. Açıklamadan sonra sözü edilen eylem türlerinin hemen hemen tamamı yine tekrar etti.

PKK/KCK tarafında cuma günü örgütün internet siteleri üzerinden bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, örgüt mensuplarının artık yol kesmelere, adam kaçırmalara ve zorla kepenk kapattırmalara son verilmesi istendi. Örgütün bu açıklaması "taktik değişikliği" olarak yorumlandı; ancak örgütün açıklaması örgüt tabanında karşılık bulmadı.

Örgütün açıklamasından sonra eylemlerin son bulması beleniyordu; ancak hiçbir değişiklik olmadı.

İşte örgütün açıklamasından sonra yapılan ve örgütün umursanmadığı yorumlarına neden olan son eylemler:

HAKKARİ'DE ADAM KAÇIRILDI

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Gürkavak Köyü Varagöze bölgesindeki Kepre Yaylası’na süt sağmaya giden kadınları taşıyan minibüsün şoförü, dün aracıyla birlikte PKK tarafından kaçırıldı.

Kaçırılan kişinin akrabaları yaptıkları aramalar sonrası aracın yakıldığını, kaçırılan kişinin de PKK’lıların elinde olduğunu Yüksekova’nın Dağlıca bölgesindeki 7’nci Hudut Alay Komutanlığı’na bildirdi. Olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldı.

TUNCELİ'DE YOL KESİLDİ, ARAÇLAR KUNDAKLANDI

Tunceli'nin Pülümür İlçesi Kırmızıköprü Köyü yakınlarında ise yol kesen PKK'lılar, yapımı süren Jandarma Karakol Komutanlığı inşaatına beton taşıyan 5 beton mikserini ataşe verip yaktıktan sonra 5 şoför ve 1 firma yetkilisini de kaçırdı.

PKK'lılar şoförlerini indirdiği araçları yolu kapatacak şekilde karayolunun ortasına çektikten sonra ateşe vererek yaktı. PKK'lılar daha sonra yoldan geçen araçları durdurup içindeki yolculara örgüt propagandası yaptı.

ADANA'DA SOKAK GÖSTERİLERİ: 1 KİŞİ ÖLDÜ

Adana'da ise dün akşam Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 2 kişinin öldüğü olaylarla ilgili protesto gösterileri düzenlendi. Gösteriler sırasında, başına aldığı darbeyle 15 yaşındaki İbrahim Aras hayatını kaybetti.

Dün  Adana'nın merkez Seyhan İlçesi Hürriyet Mahallesi Güneykuşak Bulvarı'nda toplanan ve PKK yandaşı oldukları belirtilen 200 kişi, Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 2 kişinin öldüğü olayları protesto etmek istedi. Kalabalıktakiler, çevreden topladıkları parke taşları ile kaldırıma barikat kurup, yolu yaya ve araç trafiğine kapattı. Olay yerine ulaşan polis ekipleri, aralarında yüzlerini maskeyle kapatan kişilerin de olduğu grubun dağılması için uyarılarda bulundu. Kalabalığın molotof kokteyli ve taş atarak karşılık vermesi üzerine çevik kuvvet, biber gazı tazyikli suyla müdahale edince olaylar büyüdü.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 17:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48