banner15

PKK'nın iki yıllık 'hazırlıkları' yerle bir edildi | FOTO

PKK'nın Yüksekova'daki dağlara yaklaşık iki yıl boyunca yerleştirmeye çalıştığı uçak savarlar ve hazırladığı mevziler operasyonlarla yerle bir edildi

PKK'nın iki yıllık 'hazırlıkları' yerle bir edildi | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK "çözüm süreci" boyunca yerleştiği yer olarak belirtilen Hakkari Yüksekova bölgesinde yüksekliği 2 bin 500- 3 bin 500 metre arasında değişen Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski vadisinde askerlerin operasyonları aralıksız sürüyor. Türk Hava Kuvvetleri'nin de müşterek olarak katıldığı operasyonlarda, 119 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi.Operasyonlarda ayrıca PKK'nın yollara tuzakladıkları çok sayıda El Yapımı Patlayıcı ve bunların yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, değişik türde patlayıcılar ve helikopterlere ateş ettikleri 5 Doçka Uçaksavar silahı başta olmak üzere toplam 39 ağır silah ve bu silahlara ait on binlerce mühimmat ele geçirildi.PKK tarafından bölgeye yaklaşık iki senedir sürdürülen yoğun hazırlıklar, bölgede dağları jeneratör ve hiltilerle delerek Doçka uçaksavarlarını yerleştirildiği ve birçok bölgede sığınak ve mevziler yaptıkları öğrenildi.PKK'nın amacının bu bölgeyi kurtarılmış bölge yaparak, hakimiyetini en azından bu bölgede ilan etmek olduğu belirtildi.

Bölge halkı tarafından Oramar denilen Dağlıca Köyü bölgedeki Doski Vadisi, Buzul Dağı ve İkiyaka Dağlarını birbirinden ayıran ve ulaşıma müsait tek istikamet.Dağlıca Hudut Taburu, Keri Tepe Hudut Karakolu ve Pey Tepe Hudut Karakoluna en hakim bölge Oramar Tepe olduğu belirtildi.Bu nedenle bu bölgenin kontrol altına alınması üst bölgesi ve karakolların emniyeti için büyük önem taşıyor.

GENELKURMAY BAŞKANI: KIRINTILARI KALDI

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, önceki akşam toplanan güvenlik zirvesinde PKK'nın Hakkari dağlarında kırıntılarının kaldığını söyledi.

Akar, önceki akşam toplanan güvenlik zirvesinde anlattı. Akar, PKK’nın ‘Kale’ olarak gördüğü Hakkari’nin İkiyaka bölgesindeki durumu, ‘teröristlerin kırıntıları kaldı’ sözleri ile özetledi.

Toplantıda “Türkiye’nin Kandil’i”olarak bilinen Hakkâri’deki İkiyaka Dağları’ndaki son durum ele alındı. Akar kapsamlı bir bilgi sunarken, temizlenen 12 stratejik tepeyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

PKK militanlarının geçmişte rahatça mühimmat depoladığı ve kış öncesi sığınak olarak kullandığı bölge olan İkiyaka Dağları’nda en fazla kırıntı denilebilecek şekilde 2-3 kişilik terörist grupların kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 17:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35