banner39

PKK'nın kanlı Nevruz planı deşifre oldu

Polisin son operasyonlarında ortaya çıkan belgelere göre, PKK nevruz kutlamalarında provokasyon için halkın üzerine ateş açacaktı

Yurt Haberleri 09.03.2012, 09:42 09.03.2012, 14:29
PKK'nın kanlı Nevruz planı deşifre oldu

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

2012'yi 'final yılı' ilan eden PKK'nın, Diyarbakır'daki Nevruz Bayramı kutlamalarını kana bulamayı hedeflediği tespit edildi. Polis, bu amaçla Kandil'den gönderilen özel eğitimli bir militanı yakaladı. Teröristin verdiği bilgilere göre örgüt, kalabalığın üzerine ateş açıp, 'polis yaptı' diye halk ayaklanması başlatmayı planlamış.

Zaman'ın haberine göre, PKK'nın Diyarbakır'da her yıl 100 binden fazla kişinin toplandığı Nevruz kutlamalarını kana bulamayı amaçladığı ortaya çıktı.

Örgütün şehirlere eylem için gönderdiği 'öz savunma birlikleri'ni takip eden polis, dağ kadrosundaki teröristlerin bu birliklerle görüştüklerini belirledi. Kandil'den gönderilen bir terörist de Diyarbakır'da yakalandı. Teröristin verdiği bilgilere göre örgüt, kalabalığın üzerine ateş açtırıp 'polis yaptı' diyerek halkı ayaklandırmayı planladı.

-Abdullah Öcalan'ın yakalandığı gün olan 15 Şubat'ta Doğu ve Güneydoğu'da amaçladığı olayları çıkaramayıp eylem gücünü ciddi oranda kaybettiği görülen PKK, Kandil'de eğitime aldığı 200 kişiyi şehirlere gönderdi. Polis bu birliklerden şu ana kadar 60 kişiyi yakaladı.

Alınan bilgiye göre, son yılların en büyük kaybını veren terör örgütü, 2012'yi 'final yılı' ilan ederek yeniden toparlanmayı hedefliyor. Şubat ayını 'Serhildan-Başkaldırı' ilan etmesine rağmen istediği eylemleri yapamayan terör örgütü, bölgede on binlerce kişinin katılımıyla kutlanan Nevruz'u eylemlerin başlangıcı olarak seçti. İmralı'da tutuklu bulunan Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat'ta bölgenin birçok ilinde kepenk kapatma dışında dikkate değer eylemler olmadı. Diyarbakır'da sadece 500 kişinin BDP milletvekilleri öncülüğünde bir araya gelmesi ve basın açıklaması yaptıktan sonra dağılması örgütü hayal kırıklığına uğrattı. PKK'nın, Kandil'de eğitime aldığı 200'e yakın militanı KCK'nın öz savunma birliklerinde görev almaları amacıyla şehirlere gönderdiği ileri sürülüyor.

Büyük çoğunluğu suça karışmamış isimlerden seçilen eylemcilerden 60'ı düzenlenen operasyonlarla yakalandı. Bunların verdiği bilgiler doğrultusunda, terör örgütünün Nevruz'u kana bulayarak 1990'lı yıllarda olduğu gibi 'başkaldırıya' dönüştürmek istediği ortaya çıktı. Deşifre edilen örgüt içi görüşmelerde de, PKK'nın Nevruz Bayramı'nı kutlamak için toplanan insanlara yönelik eylem hedeflediği anlaşıldı. Örgütün, kanlı eylemi düzenledikten sonra olayın 'devlet ya da polis tarafından' yapıldığını belirterek, kendisine yeniden eğilim sağlamak istediği belirtiliyor. PKK'nın, eylemler için 'kalabalığın arasından uzun namlulu silahlarla polise veya yine kalabalığa ateş etmek', 'en kalabalık yerde bomba patlatmak' gibi iki yöntem üzerinde durduğu kaydediliyor. Üçüncü alternatif ise yürüyüş bahanesiyle Nevruz için toplanan kalabalığı güvenlik güçleriyle karşı karşı getirmek.

KEŞİF YAPAN BOMBACI, SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Örgütün eylemci birimi öz savunma birliklerini takibe alan polis, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde asayiş ekiplerini takip ederek keşif yapan bir bombacıyı suçüstü yakaladı. Teröristin Diyarbakır Ulu Camii'nden çıkan motorize asayiş ekiplerini takip ettiği sırada bölgede bulunan Terörle Mücadele ekipleri tarafından tespit edildiği ortaya çıktı. Yakalanan C.N.'nin cep telefonunda 'Silahları nereye saklandın?' şeklinde şifreli mesaj olduğu tespit edildi. C.N.'nin Diyarbakır'da bazı eylemcilerle irtibat içinde olduğu belirlendi. Terör örgütü PKK, 1993 yılında ciddi kayıplar vermesi üzerine 1994'ü 'final yılı' olarak ilan etmişti. 1994 yılında birçok yerde eşzamanlı saldırılar düzenlenmişti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?