Polis eylemlere müdahale etti

Berkin Elvan'ın hayatını kaybetmesini protesto etmek için Ankara Kızılay Meydanı'nda ve İstanbul İstiklal Caddesi'nde toplanan gruplara polis müdahale etti.

Polis eylemlere müdahale etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'daki Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan için Kızılay'da toplanan ve meydanı trafiğe kapatan gruba polis müdahale etti.

Kızılay Meydanı'nda toplanan grup, polis müdahalesinin ardından ara sokaklara dağıldı ve çevredeki iş yerlerine girdi.  

Ziya Gökalp Caddesi, GMK Bulvarı ve Sıhhiye yönüne ara sokaklara kaçan ve gruplar halinde barikat oluşturan göstericiler, polise taş ve havai fişek attı. Güvenlik güçleri de göstericilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahaleye devam etti. 

Müdahalelerin ardından göstericilerden bazıları zaman zaman Kızılay Meydanı'nda tekrar toplandı. Polis meydandaki göstericileri de TOMA ve akreplerle müdahale ederek dağıttı. Güvenlik güçleri bazı göstericileri gözaltına aldı. 

Bu sırada Güvenpark'taki anıtın önüne karanfil bırakıp slogan atan ve oturma eylemi yapan bir gruba polis tazyikli suyla müdahalede bulundu. Alkışlarla protestoyu sürdüren gruptan bazıları gözaltına alındı.

Atılan gazdan göstericilerin yanı sıra çok sayıda vatandaş da etkilendi. Müdahale sırasında yaralanan bazı kişiler ambulanslarla çevredeki hastanelere götürüldü.

Kızılay Meydanı'na akan trafiği polisler, farklı yollara yönlendiriyor.

İSTANBUL'DA POLİS MÜDAHALESİ

Polis, Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde toplanarak Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba, İstiklal Caddesi üzerinde müdahale etti.

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan Berkin Elvan'ın, tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybetmesi üzerine, Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup İstiklal Caddesi üzerinden "Hükümet istifa", "Berkin Elvan ölümsüzdür" sloganları atarak, Taksim Meydanı'na yürümek istedi.

Grubun Taksim Meydanı'na çıkmasına izin vermeyen polis, İstiklal Caddesi üzerinde eylemcilerin önünü TOMA ile keserek, sözlü uyarıda bulundu. Grup sözcüleri polis ile görüşerek, Taksim Meydanı'na yürümek ve orada açıklama yapmak istediklerini ifade etti. Polis ise grubun Meydan'a yürümesine izin verilmeyeceğini, fakat açıklamanın İstiklal Caddesi'nde yapılabileceğini bildirdi. Grup sözcüleri ile polis arasındaki diyalog devam ederken, eylemcilerden bazıları, cadde üzerinde önlem alan Çevik Kuvvet ekiplerine taş ve bilye atmaya başladı. Bunun üzerine polis gruba müdahalede bulundu. Yapılan müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan eylemciler ve polis arasında kısa süreli kovalamaca yaşandı.

Öte yandan Beşiktaş çarşı içerisinde toplanan bir grup da ateş yakarak protesto eylemi yaptı.

İZMİR'DE PROTESTOLAR

İzmir'de Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etmek için Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüşe geçen gruba polis müdahale etti.

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan Berkin Elvan'ın, tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybetmesi üzerine, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan ve aralarında bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin üyelerinin de bulunduğu grup, "Berkin Elvan ölümsüzdür", "Hükümet istifa" sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş sırasında caddede asılı AK Parti flamalarını söküp ateşe veren gruptakilere, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü önüne geldiklerinde Cumhuriyet Meydanı girişini tutan polis ekipleri, önce TOMA'lardan tazyikli su sıkarak ardından biber gazıyla müdahale etti. 

Müdahalenin ardından gruptakiler, polise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi.

Reklam panolarına zarar veren bazı göstericiler, park halindeki otomobilleri cadde ortasında çekerek barikat kurdu.

Bir göstericinin karnına gaz fişeği kapsülünün isabet etmesi üzerine alana ambulans çağrıldı. Eyleme katılan bazı siyasi partilerin belediye başkan adaylarının da gazdan etkilendiği görüldü.

Polisin aralıklarla müdahale ettiği gruptakiler eylemlerini sürdürüyor.

DİĞER İLLER

Eskişehir'de protesto yapan ve yolu trafiğe kapatan gruba, polis müdahale etti.

Çankırı, Mersin, Denizli, Zonguldak, Kocaeli, Samsun, Adana, Konya, Çanakkale, Aydın ve Uşak'ta de protesto eylemleri yapıldı.

Mersin’de, Berkin Elvan’ın ölümünü protesto eden 21 kişi uyarılara rağmen kapattıkları yolu açmayınca göz altına alındı. Bu sayı ile birlikte Mersin’deki eylemlerde göz altına alınanların sayısı 33 kişiye yükseldi.

Berkin Elvan eylemleri sırasında bir grup gösterici, merkez Yenişehir ilçesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'dna oturarak yol kapatma eylemi yaptı. Aralarında kadınların da olduğu grup, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılana kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Polisin 'dağılın' uyarıların dikkate almayan eylemciler yolu açmadı. Bunun üzerine Çevik kuvvet polisleri grubun etrafını çevirerek yaka paça eylemcileri gözaltına aldı. Göz altına alınan 21 kişi Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 08:45
banner53
YORUM EKLE

banner39