banner39

Polis yanlışlıkla Demirtaş'ın evini bastı

Diyarbakır'da bir akaryakıt kaçakçısını arayan polis, merkezdeki memur tarafından Selahattin Demirtaş'ın evine yönlendirildi. Yanlışlık sonucu ihbar merkezindeki polis görevden uzaklaştırıldı

Yurt Haberleri 12.05.2015, 14:14 12.05.2015, 14:47
Polis yanlışlıkla Demirtaş'ın evini bastı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Diyarbakır'da akaryakıt kaçakçısı bir şahsı arayan polis yanlışlıkla HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın evine gitti. Polisin, ihbar merkezindeki polis tarafından yanlışlıkla yönlendirildiği ortaya çıkınca merkezdeki polim memuru görevden uzaklaştırıldı. Polisin yanlış baskını sırasında Selahattin Demirtaş'ın da evde olduğu öğrenildi. 

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: İl Emniyet Müdürlüğü’müz '155 Polis İmdat' hattına 9 Mayıs 2015 tarihinde akşam saatlerinde bir ihbar yapılmıştır. İhbarda kaçakçılık suçundan aranan bir şahsın bulunduğu yerin adresi verilmiştir. İhbarcı daire numarasını bilmediği adresin kolayca bulunabilmesi için ilgili adresin Selahattin Demirtaş’ın evinin bulunduğu kattaki komşu daire olduğu bilgisini de görevliye söylemiştir. Ancak bu bilgi ihbarı alan operatör görevlisinin ihmali sorucu ilgili ekibe aktarılmamıştır. Aranan şahsın yakalanabilmesi için adresin bulunduğu yere giden polis ekiplerimiz sehven Selahattin Demirtaş’ın dairesinin bulunduğu adrese gitmiştir. Söz konusu yanlışlık ise kısa sürede anlaşılmıştır. Bahse konu olay ile ilgili olarak ihbarcı ile görüşen operatör görevlisi vali talimatı ile görevden uzaklaştırılmıştır. Konunun tüm yönleri ile ve hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturulması için gerekli araştırmalara başlanmıştır.

YDG-H'DEN 11 KİŞİ TUTUKLANDI

Diğer taraftan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla geçen hafta başlatılan operasyonda kentteki bazı adreslere baskın yapıldı. Baskınlarda, Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi oldukları gerekçesiyle 1’i çocuk 12 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerden 11’i, ifadelerinin alınmasından sonra tutuklanma talebiyle nöbetçi sulh ceza mahkemesine çıkarıldı. Şüpheliler, Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesi uyarınca, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ iddiasıyla tutuklandı.

Tutuklular Diyarbakır D tipi cezaevine gönderilirken, yaşı küçük olan M.K. adli kontrol hükümlerinin uygulanması kararı ile serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, soruşturma kapsamında 11 kişinin daha arandığı belirtildi.

Bölgedeki sokak eylemleriyle adını duyuran YDG-H’ye son haftalarda, çok sayıda operasyon yapıldı.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?