Polisten ilginç bir Güneydoğu turu

Siirt Emniyeti, kentte şu ana kadar çatışmalarda hayatını kaybeden polislerin ailelerini buraya davet ederek, ailelere şehir turu yaptırdı

Polisten ilginç bir Güneydoğu turu

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Emniyet Müdürlüğü, Siirt'te görev yaparken hayatını kaybeden 29 polis ailesini şehre davet etti. Aileler, üç gün süren etkinlikte eşlerinin veya babalarının görev yaptığı toprakları gezdi. Geziye katılanlar, şehirden ayrılırken de duygularını, emniyet mensuplarına bıraktığı mektuplarla dile getirdi.

Siirt'e gelirken kendi kendini sorguladığını belirten Döngü D. ne ile karşılaşacağını bilememesinden dolayı karmaşık duygular içinde olduğunu aktarıyor. Eşinin vefat etmesinin ardından Siirt'in kendisi için 1991 yılında bittiğini belirten kadın, duygularını şöyle dile getiriyor: "Ancak sizinle karşılaşmamda bütün duygularım değişti. Çünkü ben ne Siirt'in adını ne de Siirt ile ilgili tek bir kelime duymak istemiyordum. Çünkü ben burada yol arkadaşımı kaybettim. Sayenizde duygu ve düşüncelerimde o kadar önemli değişiklikler oldu ki, bu şehre ve insanına daha bir farklı bakmaya başladım."

Necla Y. ise 25 yıl önce eşinin tayininin İstanbul'dan Siirt'e çıktığı günü hâlâ unutamadığına dikkat çekiyor. Bu şehre, vatanın bir parçası, kaderde ne varsa onu yaşarız düşüncesi ile geldiklerini belirten Necla Y., sonraki süreci ise şu cümlelerle özetliyor: "Tayinimizden 3 ay gibi kısa bir süre sonra eşim bu topraklarda şehadet şerbetini içti. Aradan 25 yıl geçti, ben yine bu topraklardayım. Bu mutlaka takdir-i İlahi. Biz kadere inandık ve mutlak iman ettik. Tek tesellim, bir şehit eşi olma gururu."

Hacer S. de, Siirt Emniyet personeli tarafından ilk arandığında davete biraz tereddütle yaklaştığını, çok duygu dolu bir gezi olur kaygısıyla ilk etapta gitmek istemediğini belirtiyor. Yıllar sonra ilk defa eşinin çalıştığı Özel Harekât Şubesi'ne gittiğini, panoda onun fotoğrafını görünce çok kötü olduğunu kaydeden Hacer S., özellikle oturdukları lojmanı yeniden görünce eski günlerin hatırına geldiğini ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 11:04
banner53
YORUM EKLE

banner39