banner39

Polonezköy'de aşırı betonlaşma korkusu

İstanbul’un son yeşil köyü Polonezköy’de yapılaşma yoğunluğunu artıracağı iddia edilen yeni imar planıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.

Yurt Haberleri 24.04.2014, 11:28 24.04.2014, 11:28
Polonezköy'de aşırı betonlaşma korkusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Polonezköy'de yeni imar planında 'bodrum katı' ve 'eğim' ile ilgili düzenlemelerle yapılaşma yoğunluğunun artacağı öne sürüldü. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman "Böyle bir plan, korunması gereken Polonezköy gibi bir alandaki yapılaşma hakkının çok üzerine çıkan yapılaşmalara neden olabilir" dedi.

Taraf gazetesinden Sümeyra Tansel’in haberine göre Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek planla dağınık olan yapılaşmaya çeki düzen verdiklerini, hatta yüzde 12 olan yapılaşmanın da yüzde 10’a düşürüldüğünü söylemişti. Yapılacak binaların yükselkliği 6.5 metre yani 2 katı geçemeyecekti.

Haberde “Plan, Çelikbilek’in de söylediği gibi inşaat alanlarında bir kısıtlama getiriyor ancak bodrum katları bu kısıtlamadan muaf tutuluyor. 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nda bodrum katlar için yalnızca “imar kanununun ilgili maddelerine uyulacaktır” deniliyor.

İmar kanununda ise bodrum katlarına ilişkin herhangi bir taban alanı kısıtlaması yok. Belirtilen tek husus bodrum katın yolun 5 metre gerisine yapılması gerektiği... Yeni planda ayrıca önceki planın uygulama hükümlerindeki “Eğimden dolayı kat kazanılmaz” kararının da yer almadığı görüldü. Bu plana bodrum katları 5,5 metre yükseklikte yapılabilecek. Üstelik imar kanuna göre bodrumun bir cephesi dışa açık olmak zorunda. Yeni plana göre konut veya turizm tesisi olarak kullanılmak için yapılacak bu bodrum katları; spa, restoran yüzme havuzu, toplantı salonu, spor jimnastik salonu, mutfak sığınak depo otopark ve benzeri servis üniteleri olarak kullanılabilecek” denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?