banner39

Rabia Platformu kuruldu

Mısır'da darbe karşıtı eylemlerin sembolü haline gelen Rabia ismiyle bir platdorm kuruldu. Platformun tanıtım toplantısı yarın yapılacak

Yurt Haberleri 15.09.2013, 13:23 15.09.2013, 14:01
Rabia Platformu kuruldu

Mısır'da darbe sonrası yaşanan katliama tepki olarak tüm dünyaya yayılan "R4BIA işareti" uluslararası platforma dönüştü.

Türkiye'de "R4BIA Platformu"nun kurulmasına öncülük eden gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, "Şimdi X yada Y kuşağı değil, R4bia kuşağı olarak artık üniversiteye başlayan gençler tarihin ve bugünün bilgisine sahip olarak geleceği adalet ve barıştan yana katılımcı, çoğulcu, şeffaf ve insan haklarına saygılı bir hukuk devletini gerçekleştirmek için kendi aralarında bir platformda buluşmuş olacaklar" dedi.

Dilipak, İstanbul'da 16 Eylül Pazartesi günü saat 11.00'de gerçekleştirecekleri toplantı ile platformun tanıtımının yapılacağını belirterek, platforma tüm dünyadan insanların katılarak yeni bir dünya için katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Platformun altyapısında Twitter ile Facebook gibi sosyal ağların bulunduğunu, gerçekleştirilecek organize faaliyetlerde insanlara buradan bilgi akışının sağlanacağını anlatan Dilipak, "R4bia platformu bütün dünyada sivil toplum örgütleri, basın, gönüllüler ve sanatçıların katılımıyla buluşacak. Yeni bir dünya sloganı ile yeni bir dünyayı nasıl inşa etmemiz gerektiğini bunun bilim, sanat, felsefe, siyaset ve sosyal ahlakı nasıl olmalı, uluslararası düzen nasıl örgütlenmeli bunu tartışacakları bir platform olacak" ifadelerini kullandı.

Dilipak, platformda üye sayısının artmasıyla birlikte çalışmalarının da hızlanacağını ifade ederek, "Üye sayımız 1 milyon kişiye ulaştığı zaman dijital harita üzerinde Tahrir Meydanı'nda herkesin kendi istediği pankartı tanımlayıp kendi istediği resmi koyabileceği sanal bir eylem yapacağız. Böylece 1 milyon kişi Mısır'a gitmeden dünyanın her yerinden bu mitinge katılabilecek. Ayrıca bütün dünyaya yayılacak özgürlüğe adanan konserler düzenlemek istiyoruz. Aynı zamanda öfke değil biraz estetik ve umut taşıyalım istiyoruz. İnşallah birçok ilimizde yakında özgürlüğe adanan şarkılar konserleri yapacağız. Bu anlamda pazartesi günü yeni bir başlangıç olacak" diye konuştu.

TÜRKİYE VE DÜNYADAN KATILIM

www.rabiaplatform.com sitesinden üç dilde yayın yapacak R4BIA Platformuna, Türkiye'den ve farklı ülkelerden yüzlerce dernek, vakıf, birlik, konfederasyon, dergi, internet sitesi ve medya kuruluşu destek veriyor. Platform koordinatörü Cihangir İşbilir ise şunları söyledi:

"Yeni Bir Dünya" sloganıyla yayına başlattığımız r4biaplatform.com sitemize beklediğimizden çok yoğun bir rağbet söz konusu. Dünyanın her yerinden destek mesajları geliyor. Türkiye'nin yanı sıra onlarca farklı ülkeden kuruluşların yanında bireylerin de üye olabildiği platformda, gönüllülerimizin de desteğiyle ülkemizin yanı sıra dünya genelindeki tüm etkinlik haberleri, görselleri ve videolarına yer vermeyi planlıyoruz. Bunların yanı sıra şimdilik Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 dilde konuyla ilgili makaleler, şarkılar ve videolara da platformda yer vereceğiz."

Sözcülüğünü gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak'ın, koordinatörlüğünü ise Cihangir İşbilir'in yürüteceği R4BIA Platformunun tanıtım toplantısı, 16 Eylül 2013 Pazartesi günü saat 11.00'de İstanbul Kongre Merkezi Erguvan Salonu'ndaki basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak.

Kaynak: AA

Yorumlar (1)
Burhan 9 yıl önce
Dünyadaki tüm Mazlum ve mü'min kardeşlerimizin yanındayız ölüm pahasına da olsa.Diktatörlere,Zalimlere ve yardakçılarına lanet olsun.
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?