banner39

Radyoaktif yüklü hurda gemi İzmir'e geliyor

Radyoaktif atık yüklü Kuito adlı gemi sökülmek üzere İzmir Aliağa limanına getirilecek. Çevre Mühendisleri Odası radyoaktif yüklü geminin Türkiye'ye gelmesine karşı çıkıyor

Yurt Haberleri 30.01.2015, 15:55 30.01.2015, 17:32
Radyoaktif yüklü hurda gemi İzmir'e geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Angola açıklarında 2000 yılından bu yana ham petrol işlemek üzere kullanılan 7391185 IMO numaralı 'Kuito FPSO' adlı geminin sökümü için 2014 yılında, ihale açıldı. İhaleyi kazanan Türk firması da, gemiyi söküm için İzmir Aliağa'daki Gemi geri dönüşüm merkezine getirmek üzere yüzdürmeye başladı.

Geminin Türkiye'ye yaklaşmaya başlamasıyla birlikte, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, açıklama yaptı. "Bu tankeri durdurun" diye çağrı yapan Bozoğlu, geminin içinde radyoaktif atık ve tehlikeli atık olduğunu öne sürdü. Baran Bozoğlu ayrıca Türkiye'ye girmeden, tankerde ölçüm yapılmasını, radyoaktif etki var mı, tehlikeli atık var mı, bunlara dair inceleme yapılmasını istedi.

YÜZEN ZEHİRLİ ALİAĞA'DA SÖKÜLECEK

7391185 IMO numaralı Kuito FPSO adlı gemi, 1999 yılında modifiye edildi. Günlük 100 bin varil ham petrol işleme ve 1.4 milyon varil depolama kapasitesine sahip gemi, 2000 yılından bu yana Angola açıklarında ham petrol işlemek üzere kullanılıyordu.

2014 yılında geminin sökülmesi için ihale yapılmıştı. İhale, ön temizliği yapılan geminin sökülmesini içeriyordu.

Ancak Çevre Mühendisleri Odası'nın incelemelerine göre, gemi ön temizliği yapılmış bile olsa, işlevi gereği hala yüksek miktarda tehlikeli madde, petrol atığı ve ağır radyoaktif madde içeriyor.
Bu durum da, geminin "tank tortu raporlarında" yer alıyor.

BİN TON PETROL ATIĞI VAR

Kuito için yapılan tank etüt çalışmalarında, güvenlik ve üretim oryantasyonuna bakıldığında; geçmiş oniki ay içerisinde tank, ekipman, borular içerisinde konsantre olmuş yoğun radyasyon seviyesi yüksek maddeler ve tank dibi karbon külleri ile yaklaşık 1000 ton petrol atığı beyan edilmişti. Texcom firması tarafından 2013 Aralık ayında yapılan radyasyon ölçümlerinde, gemide AREA (Autridade Reguladora da Energia Atomica) standardında belirlenen eşik değer olan 0.23 uSv/saatin üzerinde harici gama dozu değerlerine rastlanmıştı. Ayrıca 5 tank için arkaplan rasyasyon değerinin 5 katı düzey radyasyon dozu ölçülmüştü.

TÜM BELGELERİ TAMAM

Kuito tankeriyle ilgili açıklamayı ise, Gemi Geri Dönüşüm Sanayiciler Derneği Başkanı Adem Şimşek yaptı. Şimşek, dernek üyesi olan bir şirketin ihaleyi kazanıp gemiyi söküm için Türkiye'ye getireceğini ve önümüzde hafta da söküm tesislerinde olmasının planlandığını açıkladı. Geminin tüm evraklarının tam olduğunu kaydeden Şimşek şöyle konuştu:

"Gemi uluslararası, Basel sözleşmelerindeki kurallara uygun olarak, belgeleri hazırlandı. Tüm izinlerimiz tamam. Çevreye hiçbir zararlı etkisi yok. Zaten gemi söküm tesislerine gelmeden açıkta, ilgili kuruluşlarla bir kez daha incelemeden geçirilecek. Her şey kurallara uygun olarak yapılıyor. Çevrecilerin duyarlı olmasını anlıyorum ama bu onların dendiği gibi zararlı bir şey değil. Bizler zaten zararlı olan bölümleri, yine ilgili kuruluşların gözetiminde söküp, özel hazırlanmış atık merkezlerine sevk ediyoruz. Gemi ondan sonra kıyıya getirilip sökümüne başlanıyor."

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü