banner39

Rasulayn ve Telabyad'da çatışmalar

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın kenti Haseke'ye bağlı Rasulayn kasabasında çatışmalar yeniden başladı. Sınırın Türkiye tarafında ise endişeli bir bekleyiş var

Yurt Haberleri 09.09.2013, 10:48 09.09.2013, 10:55
Rasulayn ve Telabyad'da çatışmalar

Suriye'nin Haseki iline bağlı Rasulayn İlçesi'nde, PKK'nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri ile El Nusra cephesi güçleri gece boyu çatıştı. Patlamalar, top ve silah sesleri Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde tedirginliğe neden olurken, vatandaşlar sınır hattından uzaklaştırıldı. Güvenlik güçleri ise, zırhlı araçlarla devriye görevi yaptı.

Son birkaç gündür  sessizliğin hakim olduğu Rasulayn'daki çatışmalar havanın kararmasıyla başladı. Patlamalar ve ardından başlayan top atışlarıyla silah sesleri Ceylanpınar'da yankılanırken, halk sınır hattından uzaklaştırıldı. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine sınır hattında güvenlik önlemleri arttırıldı.

Rasulayn'dan gelen top ve silah sesleri sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. Sınırın hemen öbür tarafında çatışmaların şiddetlenmesiyle tedirgin olan halk evlerinden çıkamadı. Esnaf da hemen akşamdan işyerlerini kapatmak durumunda kaldı.

Çatışmalar nedeniyle perişan olduklarını söyleyenlerden esnaf Hakan Özkan, "Savaştan dolayı bütün esnafın hatta Ceylanpınar'da yaşayan herkesin canı tehlikede. Bu ne zamana kadar böyle sürecek. Devletimizin bu savaşa bir çözüm bulması gerekiyor bir an önce insanların sürekli dışarıda ölüm tehlikesiyle gezmesi ne kadar doğru?" dedi.

TELABYAD'DA ŞİDDETLİ PATLAMA

Akçakale'ye birkaç yüz metre uzaklıktaki Telebyad yakınlarında da saat 10.15 sıralarında şiddetli patlama sesi duyuldu.Suriye ordusuna ait savaş uçakları tarafından Telebyad'ın dışında Türkiye sınırına yakın bir noktadaki bir köya yönelik düzenlenen bombalı saldırı sonrası yaşanan patlama Akçakale'de de güçlü şekilde hissedildi.

Patlama sesiyle Akçakaleli vatandaşlar evlerinden dışarı çıkarken, güvenlik güçleri de alarm durumuna geçti. Yapılan araştırmada Türkiye sınırına yakın bir noktanın savaş uçakları tarafından vurulduğu öğrenilirken, sınır hattında güvenlik önlemleri artırıldı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?