banner15

Redhack'ten 'Reyhanlı belgeleri' iddiası

Redhack isimli hacker grubu, Reyhanlı olayına ait olduğunu iddia ettiği bazı belgeleri yayınladı. Ancak belgeler Dışişleri Bakanı Davutoğlu tarafından yalanlandı

Redhack'ten 'Reyhanlı belgeleri' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kızıl Hacker grubu Redhack, Reyhanlı patlamasına ilişkin olduğunu iddia ettiği askeri istihbarat belgelerini yayınladı.

Bir maille Redhack'a geldiği söylenen belgelerde Hatay ve K.Maraş kaynaklı ilginç istihbarat bilgileri yer alıyor. 17 Mayıs tarihinde verilen istihbaratta "Suriye'de faaliyet yürüten El Kaide Terör Örgütü yanlısı gruplara ulaştırılmak üzere ... plakalı araç ile patlayıcı yapımında kullanılabilen yardımcı malzemeler gönderilmesinin planlandığı konu hakkında teyit ve detaylandırma çalışmalarının devam ettiği bilgileri İlgi(a) ile bildirilmiştir." dedikten sonra şu ifadeler kullanılıyor:

"Teknik/Hassas Kaynak Çalışmalarından: Bomba yüklü Lancer marka koyu renkli .... plakalı (Suriye plakası olduğu değerlendirilmektedir) ve KIA Rio Marka gri renkli .... plakalı iki araç ile Suriye İdlip kentinde siyah renkli Şam plakalı (Plakası tespit edilememiştir) Saab marka bir aracın bomba ile tuzaklanmış şekilde hazır olduğu. Ayrıca Türkiye tarafından bir arayıcın patlayıcı madde ile küçük ve hassas cihazlar taşıdığı araçların küçük ve hassas cihazlar taşıdığı, araçların Suriye güvenlik güçleri tarafından arandığı bilgisi alınmıştır.

İntikal eden bilgiler çerçevesinde söz konusu 4 aracın Suriye'ye yönelik bir eylemde kullanılacağı ve 25 Nisan 2013 tarihinde alınan (Suriye ülkesi Rakka şehrinde El Nusra Cephesi içerisinde faaliyet gösteren şahıslarca 23 Nisan 2013 tarihinde Mazda 323, KIA Rio ve markası ve modeli tespit edilemeyen bir araçla birlikte toplam üç araca bomba düzeneği yerleştirildiği, bu araçlar ile ülkemize yönelik bir saldırıda kullanılacağı) konulu bilgi notunda geçen eylem planlamasıyla paralellik arzettiği değerlendirilmekle birlikte son gelişmeler ışığında olayın sınır bölgelerimize ve dolayısıyla ülkemize yönelebileceği bilgisi ilgi (B) ile bildirilmiştir"

DAVUTOĞLU'NDAN YALANLAMA

Konuyla ilgili ilk resmi açıklamada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'dan geldi. Redhack'ın çıkarttığını söylediği belgelerin bir manipülasyon olduğunu ima eden Davutoğlu, Reyhanlı saldırılarının faillerinin meçhul olmadığını, faillerinin belli olduğunu söyledi. "Kimse gerçek failleri saklama gayreti içine girmesin" diyen Davutoğlu, "bu konuda gerçekleri gizleme girişimleri olduğunu biliyoruz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 16:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35