banner15

Rehineler yarın teslim alınacak

PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin yarın serbest bırakılması bekleniyor

Rehineler yarın teslim alınacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin yarın serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.

Güler konuyla ilgili olarak "3 kişilik heyet yarın gidip rehineleri alıp gelecek. Kaçırılan kamu görevlilerinin yarın ailelerine kavuşmalarını ümit ediyoruz. Ailelerini de haberdar ettik.İkinci Habur'a kesinlikle izin vermeyeceğiz. Teslimat yapılacaksa gerekli özen gösterilecek." dedi.

SERBET BIRAKILACAK KAMU GÖREVLİLERİ

Kaymakam adayı Kenen Erenoğlu (Diyarbakır Muş Karayolu 12 Ağustos 2011),
Astsubay Abdullah Söpçeler (Diyarbakır Lice Karayolu 9 Temmuz 2011),
Uzman Çavuş Zihni Koç (Diyarbakır Lice Karayolu 9 Temmuz 2011),
Uzman ÇAvuş Kemal Ekinci (Şırnak Merkez 1 Ekim 2011),
Erler, Hadi Gizli, Ramazan Başaran, Reşat Çeçan (Diyarbakır Bİngöl Karayolu 7 Ağustos 2012),
Polis Memuru Nadir Özgen (Van Çatak 9 Eylül 2011

6 KİŞİLİK HEYET REHİNELERİ ALACAK

BDP'den 3 milletvekili, İHD'den 2 ve Mazlum- Der'den 1 yetkiliden oluşan 6 kişilik heyetin yarın Diyarbakır'dan yola çıkarak, karayoluyla Habur Sınır Kapısı üzerinden Irak'ın kuzeyine geçmesi bekleniyor. PKK'nın da serbest bırakılmayla ilgili hazırlıklarını tamamladığı, can güvenlikleri ve olası hava operasyonuna karşı serbest bırakılacakları yer ve zamanın gizli tutulduğu ifade edildi.

DTK Başkanı Ahmet Türk, dün yaptığı açıklamada rehinelerin getirilmesi için hazırlıkların tamamlandığını, STK temsilcilerinden oluşan heyetin yakında Kandil’e gideceğini söyledi.

DTK Genel Başkanı Ahmet Türk ise PKK’nın elindekilerin alınması için Mazlum-Der, İHD, baro ve bazı sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir heyet oluşturduklarını belirterek, hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

İddiaya göre, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel başkanlığındaki heyet hafta içinde rehineleri teslim alarak Türkiye’ye getirecek.

BDP’li 3 milletvekili ile 3 sivil toplum temsilcisinin yer alacığı heyet, çalışmalarını devletin izni dahilinde yürütecek.

"PKK KUZEY IRAK YÖNETİMİNE TESLİM EDECEK" İDDİASI

PKK'nın elindeki rehineleri önce Irak'taki bölgesel Kürt yönetimine teslim edeceği belirtiliyor. İddiaya göre, PKK,eğer bir sorun çıkmazsa Çarşamba günü elindeki kamu görevlileri KYB yetkililerine teslim edecek.Teknik olarak Hazırlıklar yapıldı.

REHİNE YAKINLARI HABUR'DA

PKK'nın kaçırdığı kişilerin ailelerinin ise, heyet ile birlikte Habur Sınır Kapısı'na geleceği ve yakınlarını burada bekleyeceği ifade edildi.

"PKK'NIN CEVABI İMRALI'YA ULAŞTI"

Yeni Şafak gazetesinden Abdülkadir Selvi'nin iddiasına göre PKK'nın dağdaki kanadı, Öcalan'ın gönderdiği mektuplara sözlü olarak cevabını iletti. İletilen cevapta, PKK "Tüm kararlarının arkasındayız" mesajı verdi. PKK'nın yazılı olarak cevabının Kandil'e ulaştırılacağı beliritiliyor.

İmralı adasına gidecek yeni BDP heyeti, dönüşte 21 Mart günü düzenlenecek Nevruz kutlamalarında Öcalan'ın yol haritasını açıklayacak. Öcalan'ın mesajında "silahları susturun. Sınırdışına çekilin" demesi bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2013, 16:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35