banner15

Reyhanlı katliamı öncesi Esad'la 1,5 saatlik görüşme

Reylanlı saldırısını planlayanların saldırıdan önce Beşar Esad'la bizzat görüştükleri iddia ediliyor

Reyhanlı katliamı öncesi Esad'la 1,5 saatlik görüşme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İddiaya göre Reyhanlı katliamını Esad'ın akrabaları ile birlikte asıl planlayan kişi olan THKP-C Acilciler örgütü lideri Mihraç Ural, Esad'dan randevu aldı. Saldırının organizatörlerinden Yusuf Nazik, Ocak ayının başlarında Beşar Esad'la görüştürüldü. Yaklaşık 4 ay sonra ise Reyhanlı saldırısı oldu.

Reyhanlı'da 5'i çocuk 52 kişinin hayatını kaybettiği 130 kişinin de yaralandığı saldırıyla ilgili iddianamede, saldırıyı planlayanlardan halen Suriye'de saklanan firari sanık Yusuf Nazik'in, Suriye istihbaratı El Muhaberat elemanlarınca Şam'da Beşar Esad'la 1 saat 45 dakika görüştürüldüğü ortaya çıktı.

İddianamede yer alan bilgiye göre bu görüşmeden yaklaşık 4 ay sonra Nazik'in de içinde yer aldığı El Muhaberat bağlantılı kişiler Reyhanlı'da 11 Mayıs günü katliam yaptı.

URAL VE EL MUHABERAT PLANLADI İDDİASI

İkisi Suriyeli 30 sanıklı Reyhanlı saldırısı iddianamesinde, saldırının planlanması ve gerçekleştirilmesiyle ilgili çarpıcı ayrıntılara yer verildi. Saldırının firari sanıklardan THKP/C-Acilciler terör örgütü lideri Mihrac Ural tarafından organize edildiği anlatılan iddianamede, eylem planlamasının Mihraç Ural ve Suriye istihbaratı elemanı Ömer El Hatip ve kimliği tespit edilemeyen Suriye istihbaratı mensubu Hacı kod adlı kişilerce yapıldığı belirtildi.

İLK İRTİBAT KAÇAKÇI NAZİKLE

Mihraç Ural aracılığıyla, Suriye sınırında  kaçakçılık yapan Yusuf Nazik ile irtibat kurulduğu belirtilen iddianamede, Suriye uyruklu Antakya ile Suriye arasında kaçakçılık yapan Ebu Cüneyt lakaplı Mohammad Dip Koralı'nın eylemi gerçekleştirecek kişilerin belirlenmesi ve organizesinde görev aldığı ifade edildi. Son olarak eylemin Türkiye ayağını yönetecek Nasır Eskiocak'la 2012 yılının son aylarında irtibata geçildiği belirtilirken, 2013 Ocak ayı başından itibaren Yusuf Nazik ve Yusuf Büyükkasım'ın yaklaşık 1 ay Suriye'de kalarak eylem talimatlarını aldıkları ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2013, 09:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48