banner15

Rize ve Ardahan'ı sel ve heyelan vurdu

Rize genelinde etkili olan şiddetli yağış sonucu dereler taştı. Çayeli İlçesi Madenli Beldesi'nde ve Kaptanpaşa Köyü'nde iki köprü çöktü

Rize ve Ardahan'ı sel ve heyelan vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rize'de geceden bu yana etkili olan şiddetli yağış ve fırtına hasara yol açtı. Çamlıhemşin İlçesi'nde meydana gelen küçük çaplı heyelanlar sonucu bir çok köy yolu araç ulaşımına kapandı. Fırtına Deresi'nin debisi yükselirken, çok sayıda mahalle ve köy yolunda toprak kayması nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Yağışın devam etmesi ve yolların kapalı olması nedeniyle eğitim-öğretime ilçede 1 gün ara verildi.

Yolların kapanması sonucu Ayder Turizm Merkezi ile olan araç ulaşımı da kesildi. Öte yandan, denizde yüksek dalgalar oluşurken, denizdeki fırtına nedeni ile balıkçılar açılamadı.

Belediye ve ilçe özel idaresine bağlı ekipler, yolların açılması için çalışmalara başladı. Çayeli'ne bağlı Madenli beldesinde şiddetli yağış nedeniyle iki köprü kısmen çöktü. Çayeli-Kaptanpaşa yolu da derenin taşması ve toprak kayması nedeniyle ulaşıma kapandı. Bölgede yağış şiddetini sürdürüyor.

Yağışlar, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden bir tanesi olan ayder yaylası’nda hasara yol açtı.

ARDAHAN'DA OKULLARA KAR TATİLİ

Ardahan'da etkili olan kar yağışı nedeniyle bazı ilçe ve köylerde okullar bir gün tatildi. Ardahan'da saatlerce etkili olan kar yağışı kentte yaşamı olumsuz etkilerken, aralıksız yağmaya devam eden kar yağışı, sürücülere zor anlar yaşattı. Birçok noktada kar yağışından kaynaklı trafik kazaları meydana geldi.

Gece boyu etkili olan kar yağışı, sabah saatlerinde ise yine yerini soğuk havaya bıraktı. Hızı saatte 60 kilometreyi bulan fırtına ve kar yağışının etkili olduğu Ardahan'da çok sayıda ağaç kırıldı. Kent merkezinde öğrenciler kırılan ağaç dallarının arasından okula gitmeye çalışırken, Valilik kararı ile merkeze bağlı köyler ile birlikte Damal, Hanak ve Göle ilçelerinde eğitim- öğretim bugün tatil edildi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 2 dereceye düştüğü kent merkezinde yollardaki buzlanma nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi. Ardahan -Şavşat- Artvin karayolu üzerindeki 2 bin 640 rakımlı Sahara Geçidi ile Ardahan- Posof- Türkgözü karayolundaki 2 bin 540 rakımlı Ilgar geçidi kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.

Yetkililer, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayları yaşanabileceği için sürücülerin dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı. Öte yandan, Damal, Hanak ilçeleri ile merkeze bağlı köyler bir gün süreyle tatil edildi. Yetkililer, tipi, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı özellikle sürücülerin dikkatli tedbirli olnmalarını istedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 09:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35