banner39

Rum okulu yarım asır sonra açıldı

Gökçeada'da Zeytinli köyünde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulunda, 1964 yılından bu yana ilk kez ders zili çaldı

Yurt Haberleri 16.09.2013, 12:59 16.09.2013, 12:59
Rum okulu yarım asır sonra açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde bulunan Özel Gökçeada Rum İlkokulu (Aya Todori İlk Mektebi), 4 öğrencisiyle eğitim öğretime başladı. Okulun, 49 yıl sonra açılması nedeniyle çok sayıda insan köye geldi.

Gökçeada ilçe merkezine 4 kilometre uzaklığındaki Zeytinli köyünde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulu, 1964 yılında kurucusunun isteği doğrultusunda kapatıldı.

Geçen yıl ağustos ayında Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı adına 38 yıl sonra adaya yeniden dönüş yapan Anna Koçumal, Milli Eğitim Bakanlığı'na 49 yıl aradan sonra Özel Gökçeada Rum İlkokulu'nu açmak için başvuruda bulundu. Tadilatı yapılan okulun açılması için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin çıktı. Toplam 4 öğrencinin kayıt yaptırdığı okulda, 2013-2014 eğitim öğretim yılının ilk ders zili de bu sabah çaldı.

Özel Gökçeada Rum İlkokulu, 2013-2014 eğitim öğretim yılına 4 öğrencisiyle başladı. Zeytinli köyünde yaşayan Yorgi Berber ve Stella Berber'in kızları Paraşkevi Berber Katakalos'un okul müdürü olarak atandığı Rum ilkokuluna Musa Avcı (5), Dimitri Kalpas (6), Sofia Avcı (8) ve Kaan Kaleci (10) isimli öğrenciler kayıt yaptırdı. Hem okulun 49 yıl sonra yeniden açılması hem de eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle okul önünde düzenlenen törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Yorgo Draguni Kyrillos, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Üyesi Laki Vingas, Özel Gökçeada Rum İlkokulu kurucusu Anna Koçumal, adada yaşayan Rum asıllı Türk vatandaşları katıldı.

Okula gelen çocuklar, bir süre kilitli olan kapının başında içeri girmek için bekledi. Okula kayıt yaptıran 4 öğrenci basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Atatürk büstü ve bayrak gönderinin bulunduğu okulun önünde düzenlenen tören saat 08.30'da başladı. Dört öğrenci yan yana dizilerek tören düzeni aldı. Bir okul görevlisi ise Türk bayrağını taşıdı. Okul Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos'un sunumuyla saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?