Sabah namazı çıkışında Mescid-i Aksa eylemi

Üsküdar'da Mihrimah Sultan Camii avlusunda sabah namazının ardından toplanan grup, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını protesto etti

Sabah namazı çıkışında Mescid-i Aksa eylemi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Üsküdar'da Mihrimah Sultan Camii avlusunda sabah namazının ardından toplanan grup, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını protesto etti.

"Mescid-i Aksa bizimdir, Asla vazgeçmeyeceğiz" yazılı pankart açan gruba seslenen Mirasımız Derneği Genel Koordinatörü Numan Balcı, toplanan kalabalığa teşekkür ederek, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın işgal altında olduğunu söyledi.

Balcı, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar için önemine değinerek, İsrail'in Kudüs'ü işgal ettiğini, Mescid-i Aksa'yı bölmeyi amaçladığını dile getirdi.İsrail'in, Filistin'in El-Halil kentinde Müslümanların yüksek sesle Kur'an okumasını yasakladığını hatırlatan Balcı, bu durumu Mescid-i Aksa'da da yasalaştırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Balcı, İsrail'in kurucusu David Ben-Gurion'un, İsrail'i kurarken 'Kudüs'süz İsrail'in, tapınaksız da Kudüs'ün bizim için hiçbir önemi yoktur' dediğini kaydederek, "İsrail'e, Şam'ı, Irak'ı, Gazze'yi, Türkiye'yi verseniz Süleyman Mabedi'ni yapmaktan vazgeçmeyecekler" dedi..

Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesi ile eylem sona erdi.

ZÜRİH'TE DE PROTESTO VARDI

İsrail'in saldırıları dünyanın farklı ülkelerinde de devam ediyor. İsviçre'nin Zürih kentinde de İsrail'in, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları protesto edildi.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsviçre Şubesinin organize ettiği protesto gösterisine yağmura rağmen yaklaşık 400 kişi katıldı.

Gösteri sırasında konuşma yapan UETD İsviçre Başkanı Murat Şahin, "UETD olarak dünyanın tüm coğrafyalarında mazlum olan milletlerin ve kesimlerin yanında durmayı, demokrasinin bize gösterdiği ahlaki bir hedef olarak görmekteyiz" dedi.

Şahin, "Yüzyıllar süren mücadeleler sonucu elde edilen demokratik değerlerin Ortadoğu coğrafyasında da bir gün hakim olacağı umudunu taşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Protesto gösterisi olaysız şekilde sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 11:28
banner53
YORUM EKLE

banner39