banner15

Sadece İstanbul'da tüm AB'den fazla mülteci var

Uluslararası Kurtarma Komitesi İstanbul'da 336 bin mültecinin yaşadığını açıkladı. Bu sayı bütün Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan mültecilerin sayısından daha fazla

Sadece İstanbul'da tüm AB'den fazla mülteci var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası Kurtarma Komitesi Başkanı David Miliband, başta Suriyeliler olmak üzere mültecilerin yüzde 60'ının metropollerde yaşadığını ve sadece İstanbul'daki mültecilerin Avrupa'ya gelen toplam mülteci sayısının üzerinde olduğunu söyledi.

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Uluslararası Kurtarma Komitesi verilerine göre İstanbul'da yaşayan mülteci sayısı 336 bin. Bu sayı, tüm Avrupa ülkelerine giden mültecilerden daha fazla.

Uluslararası Kurtarma Komitesi Türkiye'de yürüttüğü çalışmalarda İzmir ve çevresinde yaşayan 800 aileyle mülakatlar yaptı. Buna göre; Türkiye'ye gelenlerin yüzde 80'i Suriyeli ya da Iraklı, Neredeyse tamamı mülteci. Ekonomik amaçlarla göç etmiyorlar, savaştan kaçıyorlar, Büyük kısmının amacı Türkiye'ye yerleşmek değil, Avrupa ülkelerine gitmek.

Associated Press haber ajansına konuşan Miliband, konuştukları mültecilerinin çok önemli bir kısmının bir daha Suriye'ye dönmek gibi bir niyetinin olmadığını, insan kaçakçılarına gerekli ödemeleri yapabilmek için evlerini ve Suriye'deki tüm varlıklarını sattıklarını da söyledi.

Uluslararası Kurtarma Komitesi Başkanı David Miliband, mülteci krizinin küresel sistemin zayıf ve parçalı bir yapıya dönüşmesinden kaynaklandığını düşünüyor.

Miliband, alışıldık 'kampta bekleyen mülteci' tablosunun artık geçerli olmadığını, savaşlardan kaçan insan sayısının milyonları bulmasıyla kurulan mülteci kamplarının yetersiz kaldığını ifade etti.

Miliband, "Mülteciler kamplara konulmak da istemiyor. O kadar uzun süre ülkelerinden ayrı yaşamak zorunda kalıyorlar ki yeni bir hayat kurmayı, bir işe girip çalışmayı tercih ediyorlar" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 18:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35