banner39

Sağdan-soldan 300 imza statükoda birleşti

300 kişilik bir grup yazar, siyasetçi ve bilim adamı tarafından "Türk ifadesi anayasadan çıkarılmasın" bildirisi yayınlandı

Yurt Haberleri 27.03.2013, 13:09 27.03.2013, 13:42
Sağdan-soldan 300 imza statükoda birleşti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeni anayasada "Türk" ifadesinin yer alıp almaması tartışmasıyla ilgili olarak aralarında yazarların, siyasetçilerin ve bilim adamlarının da bulunduğu 300 kişilik bir grup tarafından bildiri yayınlandı. “Türk Milletine Çağrı” başlıklı Bildiride, "Yeni yapılacak anayasadan Türk ifadesi çıkarılmasın" denildi.

Bildiriye imza atanlar arasında, Prof. Dr.Halil İnalcık, Prof. Dr.İlber Ortaylı, Alev Alatlı, Hasan Celal Güzel, Emekli Orgeneral Edip Başer, TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, eski bakan Yaşar Okuyan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, HEPAR Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, DGM Eski Savcısı Talat Şalk, Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Prof. Dr. Bican Ercilasun, Prof. Dr. Ümit Özdağ, Prof. Dr. İskender Öksüz, Sadi Somuncuoğlu da gibi isimler yer alıyor.

Bildiride özetle;

"1- Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve sahibi olan Türk Milleti’nin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz.

2- Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz.

3 - Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayıp Osmanlı ile devam eden Türk Milleti’nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk’ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz." ifadeleri yer aldı.

 

Yorumlar (12)
MANTIK 10 yıl önce
Yukarıdaki üç maddeye bütünsel bir şekilde dünya bülteni okurlarının sahip çıkabilmesi olur şey değil.Daha soğukkanlı olmakta fayda var.
Mehmet 10 yıl önce
Türk milleti ifadesi stütükoysa hepimiz statükocuyuz. herkes bile ve biline
hasan sedat 10 yıl önce
Bu başlığı atanı Allah' a havale ediyorum. Bildiği gibi yapsın.
Hakkı BİLEN 10 yıl önce
"Soyunu inkar eden haramzadedir!" Ey müslümanım deyip kürt taasubu ile yaşayan sözde islami yayın yapan "www.dunyabulteni.net". Sizdeki Türk düşmanlığını anlamış değilim. Sitenizi yıllardır takip ediyorum; lakin şehide ölü dersiniz, Türk'üm demeyi statüko sayarsınız. Demek ki siz de BOP'un ortağısınız!
ahmet bayer 10 yıl önce
Ulkenin adi turkiye olacak bayrak turk bayragi olacak ama anayasadan Turk ifadesi kaldirilacak. Boyle sacmalik mi olur?Ne statukosu, olmasi gereken budur... Turkluk anayasadan cikarilmamalidir... Turkluk kaldirildi mi bu sefer Turkiye,Turk bayragi ifadeleri de anlamini yitirecek ki zaten asama asama yapilmak istenen de budur...
Ayşe 10 yıl önce
Sayın dünya bülteni yöneticileri sizler kimsiniz çok merak ediyorum ne yapmaya çalışıyorsunuz,evet ırkçılığa haır diyelim ama ben müslüman türk olarak ırkımı söyleyemiyecekmiyim silinsinmi türklük şuuru bu topraklardan bu devletin ve milletin bel kemiğini türk milleti oluştumuyormu? Lütfen yorumumu yayınlayın
Ayşe 10 yıl önce
neden yorumu yayınlamadınız ....
Ahmet Emrehan 10 yıl önce
Bu başlığı atan sen bu vatanın evladı mısın? Cidden nesin sen? senin gibi bir mahlukat var mı aceb
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?