banner39

Şahin: Uludere'de ölenler sivil şehittir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, Uludere'de hayatını kaybeden 34 köylünün de "sivil şehit" olarak kabul edildiğini söyledi

Yurt Haberleri 23.03.2012, 16:34 23.03.2012, 16:36
Şahin: Uludere'de ölenler sivil şehittir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

‘Sivil şehitlik’ kavramına açıklık getiren Bakan Fatma Şahin, düzenlemenin geçmişe dönük olarak uygulanacağını belirterek, 1987’den sonraki olaylarda mağdur olanları kapsayacağını belirtti.

Terör olaylarında ölen sivilleri de şehit kapsamına alan 19 maddelik yasa tasarısının sahibi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını cevaplandırdı.

‘Sivil şehitlik’ kavramına açıklık getiren Bakan Fatma Şahin, düzenlemenin geçmişe dönük olarak uygulanacağını belirterek, 1987’den sonraki olaylarda mağdur olanları kapsayacağını belirtti.

Şahin’in açıklamalarından dikkat çeken bölümler şöyle:

"-İlk belirlemelerimize göre 4 bin 323 sivil şehit, bin 791 sivil gazi görünüyor ancak başvurular doğrultusunda bu sayı artabilir.

-2330 sayılı yasada muhtaçlık belgesi isteniyordu. Bunu alamayan eşler boşanıyordu. Bu kabul edilemezdi. Artık ailenin ‘şehidim var’ demesi yeterli.

-Bedelli askerlikle ilgili olarak başvurular beklentimizin altında. Maliye bakanlığıyla beraber buradan gelecek gelir değerlendirilecek.

-Sivil şehit yakınları ve yararlananlara geçmişe dönük maaş ödenmeyecek.

-Hrant Dink’le ilgili hukuki süreç devam ediyor. Fakat Dink ailesi 5233 sayılı yasadan istifade etmek için başvuru yaparsa, sivil şehitlikten doğan haklarını alabilirler. Ben aileyle konuşur, yeni düzenlemeyi anlatırım.

-Uludere’de ölen yurttaşlar sivil şehittir. Ölen kişilerin aileleri bu yasadan faydalanabilecek.

-Bu yasal düzenleme için süreci hızlandırıyoruz. İnşallah Nisan sonu itibariyle bu yasa çıkacak.

-Pozantı’da yaşanan olaylarla ilgili olarak, bir arada kalması gereken ve bir arada kalmaması gereken çocuk gruplarını ayırarak onları topluma kazandıracak, yaşa ve suça göre bir sistemin çalışması içindeyiz.

-Kıbrıs ve Kore gazilerimizin başvuruları, başka bir kanunla düzenleniyor. Onlarla ilgili de düzenlemeler yapılıyor.

-Nevruz dolayısıyla farklı kareleri gördük. Toplumun ve özellikle kadınların durumdan ne kadar rahatsız olduğunu görüyoruz.

TERÖRE KARŞI KADININ ROLÜ

-Şimdi annelerin kendi evladını korumak için, geçen yıl polise el kaldıran BDP’li kadın milletvekiline tepki gösterdiğini görüyoruz.

-Devlet sıcak yüzünü kadın ve çocuklara gösterdi.

AYRIMCILIKLA MÜCADELE

-Kadını küçülten her şeye karşıyız. ‘Yaylalar’ marşı bunlardan sadece biri. Asıl mesele 450 bin er ve erbaşın eğitilmesi. Taleplerimizi Genelkurmay’a ilettik."

 

banner53
Yorumlar (1)
şehit kardeşi 9 yıl önce
abim terhisine 15 gün kala batmanda çatışmada şehit oldu.benim abimi kurşunlayanlar şimdi şehit sayılacakmış.içim yanıyo.maliye bakanlığı bekar terör şehidi kardeşine 2.iş hakkı vermiyor nedeni ödenek yok. ama uludereye ödenek çok
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?