banner39

Said Nursi ismi ADD'yi rahatsız etti!

Isparta İl Genel Meclisi'nin Barla'nın tanıtımında Said-i Nursi'nin ismini kullanmak istemesi ADD'nin sert tepkisine neden oldu

Yurt Haberleri 28.03.2012, 15:15 28.03.2012, 16:45
Said Nursi ismi ADD'yi rahatsız etti!

Isparta İl Genel Meclisi 6 Aralık 2011 aldığı kararla şehrin tanıtımında kullanılmak için yol kenarlarına tabelalar konulmasını ve bu tabelalarda bölgenin özelliğinin anlatılmasını kararlaştırdı. İl Genel Meclisi’nin kararıyla Barla Beldesi anayol kavşağına,”Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin yaşadığı topraklardasınız” sloganı yazılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Kararla ayrıca Keçiborlu Dörtyol kavşağına ve Gümüşgün kavşağına, “güller diyarından geçmektesiniz, Eğirdir yol kavşağına “bir elma bir ömre bedeldir” yine Eğirdir İlçesi ve Uluborlu İlçeleri sınırları içerisinde yol kenarlarına “Hamitoğulları’nın başkentine hoşgeldiniz”, Gelendost İlçe sınırları içinde “Miryakefelon zaferinin kazanıldığı topraklardasınız” yazılacak.

MAHKEMEYE TAŞINIYOR

Atatürkçü Düşünce Derneği Isparta İl Başkanı Mahmut Özyürek İl Genel Meclisi’nin kararını mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı. Özyürek, 23 Mart'ta Valiliğe gönderdiği dilekçede “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine Atatürk Devrimlerine karşı çıkmış birikişinin ismi bir beldenin, bir ilin tanıtımında kullanılamaz. Biz bu kararı mahkemeye götüreceğiz. Yasal süreçte bu uygulamadan vazgeçilmez ise o tabelanın azıldığı gün gidip sökeceğiz” dedi.

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?