banner39

Sakarya'da Necip Fazıl paneli

''Necip Fazıl Kısakürek'in Düşüncesi, Sanatı ve Mücadelesi'' isimli panel, Sakarya Üniversitesi'nde düzenlendi

Yurt Haberleri 21.11.2013, 18:23 04.03.2013, 18:04
Sakarya'da Necip Fazıl paneli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sakarya Üniversitesi Avrupa Öğrenci Topluluğu'nca SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde ''Necip Fazıl Kısakürek'in Düşüncesi, Sanatı ve Mücadelesi'' isimli panel düzenlendi. 

Panelde konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Günay, Kısakürek'in mütefekkir, şair, aksiyon ve dava adamı olduğunu anlattı.

Günay, şöyle konuştu:

''Mütefekkir, düşünen ve fikir üreten, fikir inşa eden demek. Mütefekkir yanının oluşmasında dava adamlığının payı vardır. Mütefekkir ve dava adamlığı taraflarının birleşmesiyle Mehmet Akif'in Kurtuluş Savaşı'nda yaşanmış sıkıntıları üzerine yüklediği gibi bir durum oluşmuştur. Bu yüzden çok büyük bir çile çekmiştir. Necip Fazıl, milletimizi 20. yüzyılın başından itibaren çektiği bütün çileler odak noktasına oturmuş bir düşünürdür. Üstat, çektiği çileleri yansıtan bir hayat sürmüştür.''

Necip Fazıl'ın ''Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu'' kitabıyla batı felsefesiyle hesaplaştığını kaydeden Günay, ''Üstat, sanatın mutlak hakikat arayışı olduğunu ve davası olmayan sanatkara kafasının ermediğini söylüyor'' dedi.

Tarım eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü ise Sakarya'nın Necip Fazıl'da farklı bir yeri olduğunu söyledi.

Necip Fazıl'ın duruşu ve düşüncelerinden dolayı cezaevine gönderildiğine dikkati çeken Güçlü, ''Düşünün ki kendi toplum değerlerine döndüğü için horlanan, çıkardığı dergi 15 defa kapatılan, yargılanan, yargılandığı dönemde evindeki eşyayı satıp geçimini sağlayan bir adam, toplumda gelinen demokratikleşmenin sonucu olarak, cumhurbaşkanlığı himayelerinde Konya'da anılacak bir duruma gelmiştir'' şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?