banner15

Sakın bu suyu kullanmayın, toplatılıyor!

Tokat'ın Niksar ilçesinde üretimi yapılan Niksar Ayvaz suyu hakkında, yüksek arsenik içermesi nedeniyle toplatılma kararı alındı

Sakın bu suyu kullanmayın, toplatılıyor!

Tokat'ta üretimi yapılan hazır sulardan biri hakkında yüksek arsenik nedeniyle toplatma kararı verildi. Tokat Valiliği 21 Temmuz 2011 tarihinde Niksar Ayvaz suyunu şişeleyen, Mehmet Mısır'a ait Su ve Şişeleme A.Ş. hakkında gerekli şartları yerine getirmediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Devam eden süreçte, suda inceleme yapan Ankara Hıfzıssıhha Müdürlüğü ekipleri suda yüksek arsenik tespit ederek, ülke genelinde toplama ve imha kararı verdi.

Litrede en fazla 10 mikrogram olması gereken arsenik oranının 150-160 seviyesinde bulunduğu belirlendi. Tokat kent merkezinde tüm satış noktalarını dolaşan ekipler, suları toplayarak Sağlık İl Müdürlüğü prefabrik binasında imhasına başladı. Ülke geneline daha önce dağıtımı yapılan suların da kullanılmaması istendi.

Aynı suyla ilgili olarak yüksek arsenik oranı nedeni ile 2002 yılnda da üretimin durdurulması kararı verilmiş, arsenik oranını düşüren filtre takılmasından sonra üretim yeniden başlamıştı. firmanın son dönemde tahlillere başka bir su örneği göndererek, filtre kullanmadan arsenikli su şişelediği belirlendi.

İşletmesi daha önce belediyede bulunan Niksar Ayvaz suyun fabrikası için belediye yeniden iade davası açmıştı.

Bu sürecin ardından mahkeme tarafından fabrika, 29 temmuz 2011 tarihinde, Su ve Şişeleme A.Ş. firmasından alınarak, Niksar Belediyesi'ne verildi.

 

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 18:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35