Samatya'da yaşlı ve yalnız Ermeniler hedefte

Samatya'da son günlerde yalnız yaşayan yaşlı kadınlara yönelik saldırılarda artış yaşandı. Emniyet hırsızlardan; bölge halkı ise kentsel dönüşüm fırsatçılarından şüpheleniyor

Samatya'da yaşlı ve yalnız Ermeniler hedefte

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İstanbul'un Fatih ilçesine bağlı Samatya semtinde, son günlerde "Ermenilere saldırı" iddiaları sıkça dillendirilmeye başlandı. Geçen yıl bu semtte yaşayan yaşlı bir kadın öldürülmüştü. Daha sonra kadının Ermeni asıllı olduğu ortaya çıkmıştı. O olaydan sonra aynı semtte iki Ermeni asıllı kadının dövüldüğü iddia edildi. Bu saldırılar "etnik temelli" olaylar olarak algılanmaya başladı ancak daha sonra Türk kökenli iki yaşlı kadının da saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Bölgede yaşayanları tedirgin eden olaylar için Emniyet yetkilileri "hırsızlık çetesi" şüphesi üzerinde duruyor.

Bölgede yaşayanlarda bazılarının ifadelerine göre ise, kentsel döşünüm kapsamında olan semte müteahitlerin ilgisi giderek artıyor. Bazı evlere özel teklifler götürülüyor. Teklifi kabul etmeyenler ise hedef haline geliyor. Özellikle de yaşlı ve yalnız yaşayan kadınlar.

SALDIRGAN AYNI KİŞİ OLABİLİR

Yalnız yaşayan yaşlı kadınlara yönelik ilk saldırı Şişli'de 17 Aralık 2012 tarihinde gerçekleşmişti. Olayda saldırıya uğrayan 80 yaşındaki Vehbiye Çeliker', elektrikçi olduğunu söyleyerek evine giren bir kişinin saldırısına uğradı. 

Bu olaydan sonra 28 Aralık 2012 tarihinde Samatya'da oturan Maritsa Küçük (85), tek başına yaşadığı evinde öldürüldü.

Fatih'Te 87 yaşındaki T.A.'da yanlız yaşadığı dairesine girdiği sırada bir kişinin saldırısına uğradı. Bıçaklı saldırıya uğrayan yaşlı kadının üzerindeki ziynet eşyaları çalındı.

Önceki akşam da Sultan Aykar adlı kadın da evine girerken bıçaklı saldırıya uğradı. Sultan Aykar olaydan yaralı olarak kurtuldu.

Aynı bölgede ismi açıklanmayan bir kadının daha gasp amaçlı saldırı sonucu yaralandığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise semtte yaşanan saldırıları 20 kişilik özel ekiple takip ediyor. İlk bulgulara göre bölgeden Ermenileri kaçırmaya yönelik sistemli, organize bir saldırı olduğu yönünde bir bulguya rastlanmadığı belirtildi. Saldırıların gerçekleştirenin aynı kişi olabileceği belirtiliyor.

Polis, yaşlı kadınların hedef alındığı ‘hırsızlık’ olayından şüpheleniyor. Emniyet kaynaklarının verdiği bilgiye göre; hırsız özel olarak yaşlı, kendini koruyamayacak kadınları takibe alıyor. Uygun zamanda da saldırıyor.

ABD TAKİPTE

Samatya'daki saldırılar, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın takibine girdi. 28 Aralık’ta Maritsa Küçük’ün öldürüldüğü cinayetin ardından başka Ermeni kadınlara yönelik saldırıların devam etmesi üzerine Amerika’daki Ermeni diasporasının gönderdiği mektuplar sonrası, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın, Samatya’daki gelişmeleri yakın takibe aldığı belirtildi. Hürriyet'in haberine göre, Amerikalılar, “Artan saldırılar iddia edildiği gibi Türkiye’deki Ermenilere yönelik yeni bir nefret dalgasının habercisi mi?” sorusuna cevap arıyor.

28 Aralık’taki cinayetin ardından konuyu hem Ermeni diasporasının hem de Amerikan yönetiminin gündemine taşıyacak ilk adım, Uluslararası Af Örgütü’nden (Amnesty International) gelmişti. Küçük’ün öldürülmesinden tam bir hafta sonra, 4 Ocak’ta Uluslararası Af Örgütü’nden ilgili sivil toplum kuruluşlarına bir e-posta mesajı gönderilmişti. Bunun üzerine Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Amerikan Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçerek Samatya’daki olayların takip edilmesini istedi.

CHP'DEN SORU ÖNERGESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Samatya’da yaşlı Ermeni kadınlara yapılan saldırıları Meclis’e taşıyarak, “Bu saldırılar bireysel midir, örgütlü müdür?” diye sordu. İçişleri Bakanı’nın cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şu soruları sordu:

“İstanbul Samatya’da yalnız yaşayan 87 yaşındaki T.A. isimli Ermeni kadın yurttaşımız 2012 yılının Aralık ayı başında saldırıya uğradı. Evinden içeri girerken arkasından yaklaşıp yumruk atıp boğazını sıkarak, ziynet eşyalarını çaldığı T.A.’nın bir gözünü kaybetmesine yol açan saldırgan kimdir, yakalandı mı?

Yine Samatya’da Maritsa Küçük adlı 85 yaşındaki kadın tek başına yaşadığı evinde 28 Aralık 2012 tarihinde vahşice bıçaklanarak öldürüldü. Maritsa Küçük’ü öldürerek üzerindeki ziynet eşyalarını alan saldırgan kimdir, yakalandı mı?

Aramyan Uncuyan İlköğretim Okulu bilgisayar öğretmeni İlker Şahin’in, yalnız yaşadığı evinde 2 kurşunla öldürüldüğü ortaya çıktı. 6-9 Ocak 2013 tarihleri arasında işlendiği belirtilen cinayeti kim/kimler işledi, yakalandılar mı?

Samatya’da son olarak 22 Ocak Salı günü 17.00 civarında yalnız yaşadığı giriş kattaki dairesine girdiği sırada 80 yaşındaki Sultan Aykar, baştan aşağı siyah giyinmiş maskeli, 35 yaşlarında kır saçlı bir kişi tarafından darp edildi. Yaşlı kadının çığlıkları duyan komşuların yetişmesi üzerine, kaçarak olay yerinden uzaklaşan saldırgan kimdir, yakalandı mı?

Son 50 gün içerisinde özellikle yalnız yaşayan yaşlı Ermeni kadın yurttaşlarımıza yönelik olan ve ikisi cinayetle sonuçlanan bu saldırılar arasında bir bağ var mıdır? Bu saldırılar bireysel midir, örgütlü müdür? Soruşturmayı nöbetçi savcılık mı yoksa terörden sorumlu özel yetkili savcılık mı yürütmektedir? Samatya’daki yurttaşlarımızın güven içerisinde yaşamlarını sürdürebilmeleri için hangi önlemleri aldınız?”

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2013, 14:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
egdrts
egdrts - 6 yıl Önce

bence bu cinayetlet tam anlamıyla ermenilere yapılan birer suikastır bunun adı da 1915e geri dönüştür chp meclise taşımış ama bizim devletimiz sağolsun halen bu olaylara sesiz duruyorlar çünkü ölenl ve yaralananlar birer ermeni ? müslüman değil bu ülke böyle bir ülke diyecek başka bir sözüm yok

banner39

banner36

banner37

banner35