banner39

Samsun bayram sabahına selle uyandı-VİDEO

Samsun'un merkez Atakum ilçesinde gece geç saatlerde başlayan yağmur sele neden oldu

Yurt Haberleri 08.08.2013, 10:40 08.08.2013, 18:50
Samsun bayram sabahına selle uyandı-VİDEO

Samsun'da, gece geç saatlerde başlayan ve etkisini sürdüren şiddetli yağmur, sele neden oldu.

Merkez Atakum ilçesinde, sel nedeniyle çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Sel sokakları göle çevirdi. Çamur birikintisi nedeniyle Samsun-Atakum tramvay hattı kapatıldı. Samsun-Sinop karayolunda da ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, "Geçen yıl Atakum bölgesinde yağan yağmur miktarı 24 saatte 118 kilogram iken şu anki tespitlerimize göre bugünkü yağış miktarı 205 kilogram. Geçen yılın oldukça üstünde. 200 civarında iş yerini ve evi su bastı. Herhangi bir can kaybı söz konusu değil. Şu anda kriz merkezinde tüm arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Temennimiz bu seli en az hasarla atlatabilmek" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, gece saat 01.00 sıralarında bastıran şiddetli yağıştan sonra çok sayıda bodrum katını su bastığını söyledi. Yılmaz, Sinop-Samsun karayolunda ulaşımın tek şeritten sağlandığını belirtti.

BAKAN KILIÇ: DERE YATAKLARINDA SENELERDİR SÜREN ÇARPIK YAPILAŞMANIN DOĞAL SONUCU

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise Samsun'da meydana gelen selle ilgili "Geçen yılki sel baskınında metrekare düşen yağış miktarı 118 kilogram, bugün metrekareye 205 kilogram düşmüştür" dedi.

Bakan Kılıç, su baskını sonrasında Samsun Valili Hüseyin Aksoy başkanlığında İl Afet ve Acil Müdürlüğünde oluşturulan kriz masasına gelerek selle ilgili aldı.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kılıç, Samsun'a ve Atakum'a büyük geçmiş olsun dileklerini iletti.

Geçen yaz yine hemen hemen aynı tarihlerde su baskınlarının yaşandığını hatırlatan Kılıç, şöyle konuştu:

"Geçen yaz yaşadığımız su baskınlarının bugün bir benzerini Atakum'da yaşadık. Fakat çok daha hazırlıklıyız. Geçen yıl alınan önlemlerle daha da kuvvetli durumdayız. Geçen yaz yaşanan su baskını tüm kamu kurumlarının alınması gereken önlemler konusunda çok ciddi bir tecrübe imkanı oluşturdu. Ben tüm kamu kurumlarına koordineli çalışması nedeniyle teşekkür ediyorum, Meteorolojiden erken saatlerde gelen uyarılar neticesinde başta Valilik ve büyükşehir olmak üzere kamu kurumları etkin bir bilgilendirme ve kamu sistemi oluşturdular. Baskınların başladığı andan itibaren tüm kamu kurumları makina parklarını birleştirerek vatandaşlarımıza yönelik zarar ve ziyanın askeri düzeyde olması için her türlü tedbiri etkin bir biçimde aldı."

''BÖYLE YAĞMUR EN SON 1967 YILINDA KAYDEDİLMİŞ''

Geçen yaz Atakum'a metrekareye 118 kilogram yağış düştüğünü ifade eden Kılıç, "Bugün son 24 saatte Atakum'a bölgesine düşen yağış miktarı 205 kilogramdır. Bakıldığı zaman geçen seneki rakamın neredeyse iki katına yakın bir artış gözlenmektedir. Bölgede en son bu miktardaki yağış 1967 yılında kaydedilmiş. Ama 1967 yılında Atakum yerleşim yeri olmadığı için su baskınına maruz kalınmamış, tarlalardan yağış kısa sürede denize tahliye edilmiş" diye konuştu.

''ETKİN KOORDİNASYON VAR''

Büyükşehir belediyesinin büyük bir dikkatle makina parkını kuvvetlendirerek vatandaşların yardımına koştuğunu kaydeden Kılıç, "Valilik, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü üzerinden tüm ekiplerini sevk ederek kamu kurumları arasında etkin bir koordinasyon sağlamış durumda. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi Samsun'daki gelişmeleri an be an takip eder vaziyette. Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanlığımız DSİ ve meteoroloji bölge müdürlükleri üzerinden Samsun'daki gelişmeleri, yağış miktarını alınan ve alınması gereken önlemleri, hızla koordine eder vaziyettedir" dedi.

Günün erken saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini aradığını ifade eden Kılıç, "Sayın Başbakanımız geçmiş olsun dileklerini Samsun ve Atakum'lara iletmemi istedi. Bende tüm vatandaşlarımıza basın aracılığıyla iletiyorum. Valilik ev ve iş yerlerini su basan ve su baskınlarından zarar gören vatandaşlarımız ile ilgili çalışmaları Atakum Kaymakamlığı ve diğer kurumlar üzerinden yürütmektedir. Zarar ziyan tespiti yapılacaktır, bunlarla ilgili alınması gereken önlemler de önümüzdeki saatler ve günler itibariyle alınacak ve vatandaşlarımıza iletilecektir" dedi.

''PANİK HALİ YOK''

Selde etkin bir koordinasyon yürütüldüğünü vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti:

" Bir panik hali kesinlikle söz konusu değil. Zarar gören vatandaşlarımız var bu doğru. Bu senelerdir devam eden çarpık yapılaşmanın, dere yataklarındaki yapılaşmanın doğal bir neticesidir. Ama hükümetimizin tüm birimleri, büyükşehir belediyesi başta olmak üzere tüm ilgili kurumlar alması gereken tedbirleri zaten almaktalar. Karayolları, DSİ ve büyükşehir belediyesinin geçen yaz su baskınları sonrasında gerçekleştirdiği proje ve çalışmalar metrekareye düşen yağış miktarındaki tarihi artışa rağmen zarar ve ziyanın tahmin edilenin gerisinde kalmasına katkı sağlamıştır. Bundan dolayı üzerine düşen önlemleri alan bu kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın bir miktar sabırlı olması lazım. Suların çekilmesi yönünde belediyenin yoğun bir gayreti var. Suların olabildiğince erken çekilmesi yönünde büyükşehir belediyesinin çevre ilerden talepte bulunmuş durumdadır. tüm kurumlar koordineli şekilde çalışmaya devam ediyor."

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?