banner39

Şanlıurfa'da şimdilik durum sakin

Şanlıurfa'da son iki yılda olaylara sahne olan Öcalan'ın doğum günü etkinlikleri bu yıl yasaklandı. Yaklaşık 4 bin polisin önlem aldığı Halfeti'ye giriş ve çıkışlar kontrol altında

Yurt Haberleri 04.04.2012, 11:59 04.04.2012, 12:02
Şanlıurfa'da şimdilik durum sakin

Abdullah Öcalan'ın doğum günü kutlamalarının İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanması üzerine kentte güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Çevre illerden 5 bin emniyet görevlisinin bölgeye takviye gönderildiği bildirildi. Halfeti'nin Ömerli (Amara) köyünde dünyaya gelen Öcalan'ın doğum günü kutlamaları nedeniyle güvenlik güçleri Halfeti yolu girişinde barikat kurarak yolu ulaşıma kapattı. Bölgede güvenlik önlemlerini hat safhaya çıkaran güvenlik güçleri, yolu kullanmak isteyen araçlarda aramalar yapıyor.

KCK'DAN ÇAĞRI

İçişleri Bakanlığı'nın yasak kararı sonrası KCK tarafından terör örgütü PKK'ya yakın internet sitelerinden Halfeti'de yapılacak kutlamalara katılım çağrısı yapıldı. Ömerli köyüne yapılan yürüyüşün gelenek haline geldiğini savunan KCK, çağrısında, yasak kararının Öcalan ve Kürt halkına yönelik açık düşmanlık göstergesi olduğunu öne sürdü. KCK ayrıca, yasağı Nevruz'un intikamı olarak görürken, 4 Nisan'da herkesin Ömerli köyünde bulunması çağrısında bulundu.

YÜRÜYÜŞE KATILAN KCK ÜYESİ SAYILACAK

Emniyet yetkilileri, İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanan yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtirken, buna diretenlerin yargılanacağını bildirdi. Yetkililer, KCK'nın Öcalan'ın doğum günü kutlamalarına katılım çağrısını hatırlatarak, yasaklanan yürüyüşe katılmak isteyen kişilerin belirlenmesi halinde 'PKK/KCK üyesi olmak' ve 'Terör örgütünün talimatları doğrultusunda hareket etmek' suçunu işledikleri gerekçesiyle yargılanacağını vurguladı.

ŞANLIURFA'YA 5 BİN EMNİYET GÖREVLİSİ TAKVİYESİ

Yasak kararı ile gergin geçmesi beklenen Öcalan'ın doğum günü kutlaması öncesi kentte güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Olumsuzluk yaşanmaması için İstanbul, Ankara, Sivas, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Adana, Mersin, Malatya, Adıyaman ve değişik illerden Şanlıurfa'ya 5 bin emniyet görevlisi gönderildi. Güvenlik güçlerinin yanı sıra çevre illerden çok sayıda zırhlı araç da Şanlıurfa'ya takviye olarak yönlendirildi.

2009 YILINDA 2 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

2009 yılında Öcalan'ın doğum gününü kutlamak için toplanan kalabalık Halfeti'ye girmek istemiş ancak yürüyüş yapmak isteyen grup, Öcalan'ın doğum yeri olan Ömerli köyüne 20 kilometre mesafede güvenlik güçlerince durdurulmuştu. Bunun üzerine kalabalık grup ile polis arasında çatışma yaşanmıştı. Çıkan olaylarda biri Şanlıurfa'nın Suruç, diğeri ise Diyarbakır'ın Lice ilçe nüfusuna kayıtlı 2 gösterici yaşamını yitirmişti.

2 YIL İZİN VERİLDİ, ÖCALAN'IN EVİ TÜRBEYE DÖNDÜ

2009 yılında iki göstericinin hayatını kaybetmesinin ardından 2010 ve 2011 yılında Öcalan'ın doğum gününü kutlamak isteyenlerin Ömerli köyüne gitmesine izin verilmişti. 2 yıl boyunca kutlamalardan bir gün önce Şanlıurfa'da toplanan binlerce kişi, 4 Nisan günü Ömerli köyüne girmişti. Köye gidenler burada Öcalan'ın doğduğu evi ziyaret etmişti.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?