banner15

Sarıkamış'ta atlı kızaklar yeni sezona hazır | FOTO

Sarıçam ormanları, kristal karı ve uzun kayak pistleriyle Türkiye'nin önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği atlı kızaklar, yeni sezona hazır

Sarıkamış'ta atlı kızaklar yeni sezona hazır | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği atlı kızaklar, yeni sezona hazır.

Sarıkamış'ta kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasında bulunan atlı kızaklar, kayak sezonunun başlamasıyla hem yerli ve yabancı turistlere yönelik geziler hem de yük taşımacılığı için hazır hale getirildi.

Kış mevsimi dışındaki zamanlarda at arabacılığıyla geçimini sağlayan kızak sahipleri, sezon öncesi kızaklarının bakımını yaparak atlarının ayaklarına buzlu ve karlı zeminde kaymadan hareket edebilmelerini sağlayan özel kancalı "kar nalları" çaktırdı.

Sarıkamış'ın Tepe Mahallesinde hem atlı kızakçılıkla hem de nalbantlıkla uğraşan Canip Vanlı, yaptığı açıklamada, kış sezonu hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Kış mevsiminin uzun ve çetin geçtiği ilçede atların ayak tırnaklarına yaz ve kış mevsiminde iki çeşit nal çakıldığını hatırlatan Vanlı, atların kışın karlı ve buzlu zeminde güvenli ve rahat yürüyebilmeleri için ayak tırnaklarına normal nal yerine kancalı "kar nalı" çakılması gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48