banner39

Sebahat Tuncel: Bayrak olayı provokasyondur

HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel de, Abdullah Öcalan gibi Diyarbakır'daki bayrak olayı için "provokasyon" dedi

Yurt Haberleri 10.06.2014, 13:12 10.06.2014, 15:39
Sebahat Tuncel: Bayrak olayı provokasyondur

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, Lice'deki eylemlerin bitirilmesi çağrısı yaptı. Grup Toplantısı'nı Lice'de yapan HDP'nin tüm vekilleri burada bir araya geldi. Lice'deki grup toplantısının başında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel AK Parti'yi ve CHP'yi Lice'ye davet etti...

Tuncel'in konuşmasından satırbaşları şöyle: Bu sürecin bozulmasını, genç fidanların toprağa düşmesini istemiyoruz. Ne istiyor buradaki insanlar? Onurlarıyla yaşamak. İnsanlarımız burada cenazelerinin acısını yaşarken gerçekleşen bayrak indirme olayı bir provokasyondur. Biz hep söyledik: Hiçbir halkın değerlerine saygısızlık etmeyiz. Ama Kürt halkının değerlerine de saygı bekleriz. Barış için büyük irade gerekir. Savaş belki barıştan daha kolay. Barışı öncelikle ruhumuzda, düşüncemizde kabul etmek gerekir.

"KALEKOLLAR NE İÇİN?"

Bu soruyu sormak hakkımız değil mi? Madem barışacağız, neden kalekol, neden güvenlik barajı yapıyorsunuz? Aslında buraya, Lice ye gelmesi gereken AKP Hükümetidir. Çağırıyoruz Başbakan’ı buraya. Halkın talebini buradan duyması gerekir. Gerçekten "Çözüm Çalıştayı"nda ne sonuç ortaya çıktı? Sadece Bakanlar konuştu, kendi kamuoyunu yaratmak için.

Çok açık ve net söylüyoruz: Savaştan hiçbir çıkarımız yok. Kardeşçe bir arada yaşamak istiyoruz. Ama AKP kendi çaldı, kendi oynadı. 2003’ten bugüne 1,5 yıl geçti, hala somut bir adım yok. Herkes “Ölümler olmadı, çok şükür” diyor ama aslında o da oldu.

Paris cinayetleri, ardından burada Medeni Yıldırım katledildi. Gever’de üç Kürt genci hayatını kaybetti. Ölüm olmadı falan değil, ama ölen demokrasi ve barış isteyenler oldu. AKP gerçekten çözümden yanaysa bunun hesabınn sorulması gerekir. Barışacaksak savaşın kaynağını ortadan kaldırmak gerekir. Yoksa bugün bitse bile çatışmalar yarın yeniden başlar.

MHP ve CHP 76 milyonun sorumluluğunu taşıyorlarsa halkı milliyetçi söylemlerle Kürtlere karşı kışkırtmaktan uzak durmaları gerekir. Aksi takdirde toplumu karanlığa götürürler. Milliyetçi söylemler Türkiye’yi aydınlığa götürmez. MHP ve CHP 76 milyonun sorumluluğunu taşıyorlarsa halkı milliyetçi söylemlerle Kürtlere karşı kışkırtmaktan uzak durmaları gerekir.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?