banner39

Selahattin Demirtaş'tan 'Silvan' iddiaları

HDP Eşbaşkanı Demirtaş, Silvan'dan hiçbir bilgi alamadıklarını, havadan ve karadan bombardıman yapıldığını iddia etti; ancak Diyarbakır valiliği ise Silvan'da hiçbir şekilde hava operasyonu yapılmadığını açıkladı

Yurt Haberleri 12.11.2015, 10:16 12.11.2015, 10:16
Selahattin Demirtaş'tan 'Silvan' iddiaları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Silvan'da yaşanan çatışmalar ve onuncu gününe giren sokağa çıkma yasağı ile ilgili HDP Eş Genel Başkanı Selahatin Demirtaş da konuştu. Demirtaş, "Silvan'da şehir savaşı yaşanıyor" dedi.

Selahattin Demirtaş yaptığı açıklamada, Silvan'daki 3 mahalleden sağlıklı bilgi alamadıklarını belirtti, "Ancak havadan ve karadan yoğun bir bombardıman olduğu anlaşılıyor" dedi.

Silvan'da bugüne kadar yaşanan çatışmaların en yoğunun yaşandığına öne süren Demirtaş, "Polis operasyonunun ötesinde ordunun da dahil olduğu bir şehir savaşı yaşanıyor. Ortada "kamu düzenini sağlama" açısından bir polis operasyonu yok. Kara kuvvetleri, şehre girme konusunda tereddüt ediyordu. Şehrin hakim tepelerine konumlanmıştı. Ancak bugün polis ve asker birlikte operasyon gerçekleştiriyor" dedi.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ: HAVADAN OPERASYON YOK

Diyarbakır Valiliği ise Silvan'daki terör örgütü operasyonunda havadan hiçbir müdahale olmadığını açıkladı. Dün bir açıklama yapan valilik, 5 teröristin etkisiz hale getirildiği, bir asker ile terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerine atılan el yapımı patlayıcılara ait şarapnel parçaları isabet eden 2'si 18 yaşından küçük 3 kişinin yaralandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, ilçe merkezinde öncelikle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, vatandaşların her türlü terör eylemlerinden korunması amacıyla emniyet ve asayişi temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbirin alındığı belirtildi.

Açıklamada, ilçe merkezinde yol kesme ve barikat kurmak suretiyle vatandaşların günlük yaşam ve sosyal hayatını etkileyen eylem ve olayları gerçekleştiren terör örgütü mensuplarının yakalanması, sokak aralarına açılmış hendek ve barikatların kaldırılması, tuzaklanan mayın ile el yapımı patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla 12 mahalleden 3'ünde operasyon düzenlendiği, müdahalelerde vatandaşların zarar görmemesi için söz konusu mahallelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği hatırlatıldı.

BEŞ PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Bir askerin hayatını kaybettiği, bir askerin yaralandığı operasyonda güvenlik güçlerince de vatandaşlara zarar gelmemesi için her türlü önlemin alındığı ve gerekli tedbirlerin titizlikle yerine getirildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi, bir asker ile terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerine atılan el yapımı patlayıcılara ait şarapnel parçaları isabet eden 2'si 18 yaşından küçük 3 kişi yaralandı. Operasyon sırasında vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesine yönelik güvenlik güçlerince yoğun bir çaba gösterilmesine rağmen, asılsız haberlerle halkı farklı şekilde yönlendirmeyi amaçlayan bazı basın yayın organlarında 'operasyonda sivillerin de hedef alındığı ve 5 yaşındaki bir çocuğun bombaatarla vurulduğu', 'Moğol mantığıyla saldırılarak sivillerin katledildiği', 'sivillerin olduğu alanın bombalandığı', 'havadan helikopter ile bombalar atıldığı ve bu suretle halkın diz çöktürülmeye çalışıldığı', 'Silvan'da imha konsepti uygulandığı' şeklinde asılsız haberler çıkmaktadır."

HAVADAN MÜDAHALE YOK

"Vatandaşlarımızın bu konuda asılsız, yanlış ve maksatlı haberlere itibar etmemesi, basın ve yayın organlarının ise bu tür haberlerin kaynak ve doğruluğunu araştırmadan kamuoyu ile paylaşmaması önemli. Operasyonda keşif ve gözetleme faaliyetleri dışında kesinlikle havadan bir müdahale yapılmamakta, ateş edilmemekte, bombalama yapılmamaktadır" ifadelerine yer verilen açıklamada, vatandaşların zarar görmemesi için operasyonda azami özen gösterildiği vurgulandı.

Bu tür haberlerin vatandaşı yanıltmak ve istismar etmek amacıyla yayınlandığının değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: Mağduriyet yaşanmaması için sokağa çıkma yasağı bulunan mahallelerdeki vatandaşlarımıza kaymakamlıkça ekmek dağıtıldı, gıda yardımında bulunuldu, barınma ihtiyacı olan vatandaşlara da destek verildi. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir.

ASKERE BOMBALI SALDIRI

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçede dün çıkan çatışmalarda 1 teğmen hayatını kaybetti, 1 uzman er yaralandı. Yaralılar helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Öte yandan ilçede sokağa çıkma yasağının sürdüğü Konak Mahallesi'nde de bir çocuk çatışmaların arasında kalarak yaralandı.

BÜYÜK OPERASYON BAŞLATILDI

İlçe merkezinde kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatlardın kaldırılması için 3 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağında 10'uncu güne girilirken, dün sabah saatlerinde helikopter ve tankların da kullanıldığı geniş çaplı operasyon başlatıldı. Operasyonlar hala devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?