banner39

Şemdinli'de 280 göçmen yakalandı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, Irak'tan Türkiye'ye yasadışı yollardan girdikleri belirlenen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 280 kişi yakalandı.

Yurt Haberleri 14.01.2016, 23:41 15.01.2016, 08:21
Şemdinli'de 280 göçmen yakalandı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde, Irak'tan Türkiye'ye yasa dışı yollardan giriş yaptıkları belirlenen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 280 kaçak yakalandı.

İlçenin Irak sınırında bulunan Derecik beldesinden gece saatlerinde ilçeye girdiği tespit edilen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye, Irak ve Bangladeş uyruklu 280 kaçak, sınırı geçerken jandarma tarafından yakalandı.

Kaçaklar, Şemdinli Kaymakamlığınca İlçe Gençlik Hizmetleri Spor Salonu'na yerleştirildi. Askerler tarafından yemek verilen kaçaklara, Kaymakamlık ile Eşit ve Yakınlık Derneğinin (YAKINDER) girişimleriyle battaniye ve giyecek yardımında bulunuldu. Kalabalık kaçak grubu, sağlık taramasından da geçirildi.

Şemdinli Kaymakamı Murat Öztürk yaptığı yazılı açıklamada, sınırdan yasadışı yollarla ülkeye girmeye çalışırken güvenlik güçleri tarafından yakalanan kaçakların, toplu halde ilçeye getirildiğini bildirdi.

Öztürk açıklamasında, şunları kaydetti:

"Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 280 kişilik kaçak grubu, Gençlik Hizmetlerimize bağlı spor salonunda barındırdık. Kaymakamlık olarak gerekli ihtiyaçları karşıladık. Sağ olsunlar ilçemizin duyarlı vatandaşları ihtiyaçların karşılanması noktasında katkıda bulundu. Sağlık ekiplerimiz de kaçakları gerekli sağlık kontrollerinden geçirdi. Yeme, içme ve barınma ihtiyaçları Kaymakamlığımızca giderildi. Yasal işlemlerin ardından kaçaklar hakkında İl Göç İdaresi Müdürlüğüyle koordineli şekilde gerekli işlemler yapılacak."

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
25
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?