banner39

Şemdinli'deki şiddetli çatışma 10. gününde

PKK, Şemdinli'de Arap Baharı benzeri bir hareketi tetiklemeye çalıştı ancak beklemediği karşılık gördü. Şu ana kadar onlarca PKK'lı öldü, çatışmalar da sürüyor

Yurt Haberleri 01.08.2012, 13:36 01.08.2012, 14:03
Şemdinli'deki şiddetli çatışma 10. gününde

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yaklaşık 10 gündür büyük çatışmalar yaşanıyor. Örgütün büyük bir taaruzla ilçeye girmeye çalıştığı ve ilçeyi ele geçirmeye çalıştığı iddia ediliyor. Güvenlik güçlerinin beklenmedik cevabıyla karşılaşan PKK'nın şu ana yüzlerce kayıp verdiği ancak yine de eskisi gibi sınırdışına kaçmadığı belirtiliyor. İlçenin yaklaşık bir kilometre yakınlarında dağlık alanlarda konuşlandığı iddia edilen PKK'lılara yönelik aralıksız süren operasyonlarda hala sıcak çatışmalar sürüyor.

Güvenlik birimlerine yansıyan iddialara göre, PKK'nın amacı, Şemdinli'ye sızarak merkezdeki güvenlik birimlerine saldırmak, kamu binalarını ele geçirmek ve buralara PKK bayrağı asmaktı. Böylelikle Suriye benzeri bir isyanın fitilinin Şemdinli'den yakılmasının sağlanmasının amaçlandığı, bu saldırı için de 8 ay boyunca İran toplarında bulunan Şehidan Kampı'nda yüzlerce PKK'lıya, 'Termal kameralar altında, yakalanmadan şehre nasıl sızılır' uygulamalı eğitimi verildiği belirtildi. Planın 20 gün önce o eğitimlerden kaçarak güvenlik birimlerine teslim olan 2 PKK'lının ifadeleriyle deşifre olduğu kaydedilirken, PKK'lılara, "Bu bir başkaldırı. Dönmek yok, çatışarak öleceksiniz" talimatı verildiği de bu kişilerin ifadeleriyle ortaya çıktı.

PLANI ANKA'LAR BOZDU

Bir grup PKK'lı, Kuzey Irak'tan ağır silahlarla birlikte Şemdinli çevresindeki dağlık alana geldi. Grup, insansız hava aracı ANKA tarafından tespit edilerek büyük bir facianın önüne geçildi. Belirlenen hedefler helikopter ve F-16'larla etkisiz hale getirilince PKK'nın baskın ve ele geçirme planı akamete uğradı.

'PKK TAKTİK DEĞİŞTİRDİ' İDDİASI

Bu arada daha önce 'vur-kaç' taktiği gereği bu tür saldırılardan sonra Kuzey Irak'a kaçan PKK'lıların, bu defa Şemdinli kırsalındaki yerlerini bırakmayıp mevzi çatışmasına girmesi dikkat çekici bulundu. PKK'ya yakın internet sitesi Fırat News'de yayınlanan örgüt açıklamalarına ilişkin haberlerde Şemdinli'de yaşananlar için 'yeni bir taktik' ifadesi kullanıldı.

ÇATIŞMALAR İLÇEYE YAKLAŞTI

Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, çatışmaların Şemdinli'nin 1 kilometre yakınına kadar geldiğini ve son olarak çatışma bölgesine tankların sevk edildiğini belirterek "Çatışmalar ilçe merkezinde görülüyor, duyuluyor. Sabah saatlerinde bombalanan yerde orman yangını başladı ve halen devam ediyor. Tanklarla birlikte çok sayıda askeri araç da çatışma bölgesine gitti. Havadan da savuş uçakları ve helikopterlerle top atışları oluyor" dedi.

ESAT CANAN: ELE GEÇİRME GİRİŞİMİ OLABİLİR

Vatan Gazetesi'ne konuşan Şemdinli merkezinde bulunan BDP Hakkari milletvekili Esat Canan da ilçe merkezinde orman yangınlarının dumanını gördüklerini belirterek "Ciddi bir bombalama var. Köylerle irtibat kuramadık. Şemdinli Derecik yolu şehir merkezinden itibaren, hatta şehrin bir mahallesi de dahil olmak üzere güvenlik çemberine alınmış durumda. Göç eden köylüler var. Biz çatışma bölgesindeki köylere gidip bilgi almak istedik ama izin verilmedi. Hakkari Valisi ile de görüştüm ama o da bir açıklama yapmadı" dedi. PKK'nın Şemdinli ilçe merkezini ele geçirmek gibi bir niyeti olduğu iddialarına ilişkin de "Öyle bir havayı sezmek mümkün. Çünkü bu çatışmada 9. güne gireceğiz. Şurası açık: Bu kadar gizlendiğine göre bizi de o alana sokmadıklarına göre ciddi kuşkular var. Şu anda Şemdinli'de fiili OHAL var" dedi.

CENAZELER BEKLETİLİYOR

Yüksekova Haber sitesinin Şemdinli muhabiri Mazlum Doğan İliz de ilçe merkezinden çatışma bölgesine top atışlarının yapıldığını ve iftardan sonra ilçe merkezinde sokakların boşaldığını belirterek "Bölgeye girişler yasak. Göç eden köylüler, çatışma bölgesinde hem PKK'lıların hem de askerlerin öldürüldüğünü gördüklerini, ancak cesetlerin çatışmaların devam etmesi nedeniyle kaldırılamadığını iddia ettiler" dedi.

PKK BÖLGEYE DAĞINIK BİR ŞEKİLDE YERLEŞMİŞ DURUMDA

PKK'nın 11 Eylül 2011'de gerçekleştirilen ancak büyük zayiat verdikleri Şemdinli baskınının üstünü örtmek için Şemdinli ve Çukurca'da eş zamanlı baskın planları yaptığını belirleyen güvenlik güçleri bu yönde önlemler aldı. PKK'nın asker ve polise yönelik bilgileri kaçakçılık yapan kişilerden aldığını tespit eden güvenlik güçleri, plan dahilinde teröristlerin Kuzey Irak'taki Hakurk, Ari, Avaşin-Basyan, Hınere, Kanirash kamplarından Şemdinli ve Çukurca bölgesine geçiş yaptığını saptadı. PKK'lıların Şemdinli bölgesinde Günyazı Köyü, Tanyolu mezrası ile İran sınırı, Yiğitler ve Bağlar Köyleri, Kayalar Köyü Mağaraönü mezrası ile İran sınırı, Durak, Korgan, Çatalca Köyü Soğuksu Mezrası ile İran sınırı, Boğazköy ile Yaylapınar köyleri arasında kalan bölgeler ile Şemdinli merkez Altonsu Köyü çevresi olduğu belirlendi.

GRUPLAR DAĞINIK

Bu bilgiler çerçevesinde başlatılan operasyonların hedefindeki önemli bölgelerden biri de Yiğitler Köyü kırsalı. Bölgede 50 kişilik bir grup var. Örgütün en çok eleman bulundurduğu yerlerse İran sınırı yakınındaki Şemdinli Dağı bölgesi. Burada Hakkâri bölgesindeki eylemleri gerçekleştiren 120-150 PKK'lı faaliyet gösteriyor. Hakkari 'deki eylemleri gerçekleştiren gruplar burada bulunuyor. Şemdinli'de Öveç, Boğazköy ve Mağaraönü'de askeri operasyonların yoğunlaştığı bölgeler. Bu üç bölgede 270 ile 350 arasında PKK'lı gruplar halinde bulunuyor.

2 BİN PKK'LI BÖLGEDE

Bugüne kadar süren çatışmalarda 100'e yakın PKK'lının öldürüldüğü, Sikorsky helikopterlerle çatışma bölgelerine sürekli mühimmat ve asker sevk edildiği; Şemdinli etrafında konuşlandırılan asker sayısının da 2 bin olduğu kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?