Seyit Rıza idamnın 71'inci yılında anıldı

Dersim olaylarından sonra Elazığ'da idam edilen Seyit Rıza, idam edildiği yerde düzenlenen törenle anıldı

Seyit Rıza idamnın 71'inci yılında anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Elazığ'da 15 Kasım 1937 yılında Dersim İsyanı'nın lideri olduğu gerekçesiyle idam edilen Seyit Rıza, idam edildiği yerde HDP ve DBP il örgütleri, Alevi dernekleri ve Tunceli'deki bazı belediye başkanlarının katılımıyla anıldı. Seyit Rıza'nın torunun oğlu Rüstem Polat, dedesinin mezar yerinin artık açıklanmasını istedi.

Hozat garajında bugün öğleden sonra toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Seyit Rıza'nın 15 Kasım 1937 yılında asıldığı yer olan Buğday meydanına kadar yürüdü.

Grup Buğday meydanına mum yakarak bırakırken, bir alevi dedesi ise dua etti, gruptakilere lokma dağıtıldı.

Seyit Rıza'nın torununun oğlu olan Rüstem Polat, Seyit Rıza'nın mezarının yerinin söylenmesini istediklerini belirterek, şunları söyledi: 77 senedir bu insanların hala mezar yerleri belli değildir. Onların ölmüş ruhları şad olsun. Burada bulunduk fakat biz devletimize büyüklerimize diyoruz ki; artık hükümet geçmişiyle yüzleşsin. Bu insanlarımızın mezar yerlerini söylesin. Bizim isteğimiz olan bu ölülerimizin kefensiz yatan kemiklerini götürüp Dersim'in kutsal topraklarına ziyaretlerine gömelim ve her sene onların mezarlarını gidip ziyaret edelim. Bir lokma dağıtalım, bir Kur'an okuyalım. Herkesin hakkı olduğu gibi benim de bu hakkım. Benim bir düşmanlığım yok, bir kinim yok, bir art niyetim yok. Biz sadece insani boyutuyla bu insanlarımızın bu şehitlerimizin mezar yerlerini bize söylesinler. Hakkımız olan bu ziyareti de seneden seneye, bayramdan bayrama gidip ziyaret edelim. Halen de bu insanlarımızın mezar yerlerini, bu şehitlerimizin mezar yerlerini bize söylemedi ve bu benim içimde bir yaradır yara.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 17:28
banner53
YORUM EKLE

banner39