banner39

Sigortasız çocuk işçinin ölümüne 6 yıl

Adana'da sigortasız olarak çalıştırılan 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın iş kazası sonucu ölmesi sebebiyle patronuna altı yıl hapis talep edildi

Yurt Haberleri 27.03.2013, 13:27 27.03.2013, 13:30
Sigortasız çocuk işçinin ölümüne 6 yıl

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Adana'da çalıştığı fabrikada plastik enjeksiyon makinesine başının sıkışması sonucu hayatını kaybeden 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın patronuna sadece 6 yıl hapis cezası talep edildi.

Adana'da iki hafta önce, pres makinesine başının sıkışması sonucu hayatını kaybeden ilköğretim öğrencisi 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcı, fabrikanın sahibi Ali Koç hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan altı yıla kadar hapis cezası istedi.

İlkokul 7'nci sınıf öğrencisi Ahmet Yıldız, iddiaya göre ailesinden habersiz aldığı cep telefonunun parasını ödemek için okuldan arta kalan zamanlarda plastik fabrikasında çalışmaya başlamıştı. 100 lira haftalıkla çalışan Ahmet Yıldız'ın başı, numuneleri almak isterken plastik enjeksiyon makinesine sıkışmıştı. Yaralanan çocuk, işyeri sahibi Ali Koç tarafından Adana Devlet Hastanesi'ne götürülmüştü. Koç'un, hastane görevlilerine, "Plakasını alamadığımız bir otomobil çarpıp kaçtı" dediği Ahmet Yıldız, yapılan tüm müdahaleye karşın hayatını kaybetmişti. Yıldız'ın çaycı olarak işe alındığı halde enjeksiyon makinesinde çalıştırıldığı iddia ediliyor.

Olayın ardından gözaltına alınan fabrikanın sahibi Ali Koç çıkarıldığı Nöbetçi 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Olayda kendisinin kusurunun bulunmadığını ileri süren Koç, "Ben iyi niyetimin kurbanı oldum. Ben önce çocuğu işyerimde çalıştırmak istemedim. Gerek babası, gerekse kendisi, paraya ihtiyacı olduğunu ve mutlaka çalışması gerektiğini söyleyerek acındırdı. Ben de kıramadım. Temizlik işlerine yardımcı olması için kabul ettim. Sadece öğleden sonra geliyor. Ayrıca kendisine gerekli uyarılarda da bulundum. Olayda kusurum olduğunu düşünmüyorum. Ama olay nedeniyle pişmanım" demişti.

Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianame hazırladı. 6'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, Ali Koç hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçundan 2-6 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede ayrıca, "Ölüm olayının meydana gelmesinde, 13 yaşındaki çocuk Ahmet Yıldız'ı, gerekli işgüvenliği önlemlerini de almadan sigortasız olarak çalıştıran işyeri sahibi ve bizzat işi yöneten durumunda olan şüpheli Ali Koç'un kusurlu olduğu" iddia edildi.

İddianamenin kabul edilmesinin ardından Koç'un yargılamasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?