banner39

Silueti bozan kulelerin yıkımı yılan hikayesine döndü

Zeytinburnu'da silueti bozduğu belirtilen kulelerin traşlanması konusu yılan hikayesine döndü. Traşlama kararını yerine getirmemekle suçlanan yetkililer hakkında soruşturma izni istendi. Yetkililer ise hukuki sürecin bitmediğini belirtiyor

Yurt Haberleri 21.11.2014, 14:30 21.11.2014, 15:27
Silueti bozan kulelerin yıkımı yılan hikayesine döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Zeytinburnu'nda tarihi silueti bozduğu gerekçesiyle üst katlarının yıkılarak boylarının kısaltılmasına karar verilen Onaltıdokuz kuleleriyle ilgili hukuki süreç devam ediyor.

Mahkemenin "boyları kısalacak" kararının ardından Zeytinburnu belediyesinin açtığı "Yıkım ihalesi" katılan firma olmadığı için iptal edilirken, kulelerin sahibi Astay Gayrimenkul ihaleye itiraz edip dava açmıştı.

Mahkemenin verdiği yıkım kararını 30 gün içinde uygulamadıkları gerekçesiyle Zeytinburnu Belediye Başkanı ve İmar ve Fen İşleri müdürleri hakkında soruşturma açılması için Zeytinburnu Kaymakamlığından izin istendi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen işlemlerin ardından soruşturmaya izin verilip verilmeyeceği Kaymakamlığın 45 gün içinde vereceği cevaba göre belirlenecek.

Zeytinburnu Belediyesi ise hukuki sürecin devam ettiğini belirterek kendini savundu.

TRAŞLANACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin siluetini bozmamak için her semte bir yükseklik kotası getirilmişti. Bu kotaya göre Zeytinburnu semti için izin verilen yükseklik 70 metre, yani 23 kat olarak belirlenmişti. 26, 32 ve 36 kattan oluşan Onaltıdokuz kulelerinin mahkeme kararı gereği 23 kata indirilmesi gerekiyor. Bu durumda en yüksek kuleden 13, 32 katlı ortanca kuleden 9, en küçük olan 26 kuleden ise 3 katın yıkılması gerekiyor. 3 kuleden yıkılacak toplam kat sayısı 25.

 

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?