banner39

Silvan'da 5 PKK'lı öldürüldü

Diyarbakır Valiliği, Silvan'da sokağa çıkma yasağının devam ettiği mahallelerde düzenlenen operasyonlarda 5 PKK'lının öldürüldüğünü duyurdu

Yurt Haberleri 11.11.2015, 15:57 11.11.2015, 16:05
Silvan'da 5 PKK'lı öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Valiliği, Silvan'daki terör örgütü operasyonunda, 5 teröristin etkisiz hale getirildiği, bir asker ile terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerine atılan el yapımı patlayıcılara ait şarapnel parçaları isabet eden 2'si 18 yaşından küçük 3 kişinin yaralandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, ilçe merkezinde öncelikle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, vatandaşların her türlü terör eylemlerinden korunması amacıyla emniyet ve asayişi temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbirin alındığı belirtildi.

Açıklamada, ilçe merkezinde yol kesme ve barikat kurmak suretiyle vatandaşların günlük yaşam ve sosyal hayatını etkileyen eylem ve olayları gerçekleştiren terör örgütü mensuplarının yakalanması, sokak aralarına açılmış hendek ve barikatların kaldırılması, tuzaklanan mayın ile el yapımı patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla 12 mahalleden 3'ünde operasyon düzenlendiği, müdahalelerde vatandaşların zarar görmemesi için söz konusu mahallelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği hatırlatıldı.

BEŞ PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Bir askerin hayatını kaybettiği, bir askerin yaralandığı operasyonda güvenlik güçlerince de vatandaşlara zarar gelmemesi için her türlü önlemin alındığı ve gerekli tedbirlerin titizlikle yerine getirildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Operasyonda 5 terörist etkisiz hale getirildi, bir asker ile terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerine atılan el yapımı patlayıcılara ait şarapnel parçaları isabet eden 2'si 18 yaşından küçük 3 kişi yaralandı. Operasyon sırasında vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesine yönelik güvenlik güçlerince yoğun bir çaba gösterilmesine rağmen, asılsız haberlerle halkı farklı şekilde yönlendirmeyi amaçlayan bazı basın yayın organlarında 'operasyonda sivillerin de hedef alındığı ve 5 yaşındaki bir çocuğun bombaatarla vurulduğu', 'Moğol mantığıyla saldırılarak sivillerin katledildiği', 'sivillerin olduğu alanın bombalandığı', 'havadan helikopter ile bombalar atıldığı ve bu suretle halkın diz çöktürülmeye çalışıldığı', 'Silvan'da imha konsepti uygulandığı' şeklinde asılsız haberler çıkmaktadır."

HAVADAN MÜDAHALE YOK

"Vatandaşlarımızın bu konuda asılsız, yanlış ve maksatlı haberlere itibar etmemesi, basın ve yayın organlarının ise bu tür haberlerin kaynak ve doğruluğunu araştırmadan kamuoyu ile paylaşmaması önemli. Operasyonda keşif ve gözetleme faaliyetleri dışında kesinlikle havadan bir müdahale yapılmamakta, ateş edilmemekte, bombalama yapılmamaktadır" ifadelerine yer verilen açıklamada, vatandaşların zarar görmemesi için operasyonda azami özen gösterildiği vurgulandı.

Bu tür haberlerin vatandaşı yanıltmak ve istismar etmek amacıyla yayınlandığının değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: Mağduriyet yaşanmaması için sokağa çıkma yasağı bulunan mahallelerdeki vatandaşlarımıza kaymakamlıkça ekmek dağıtıldı, gıda yardımında bulunuldu, barınma ihtiyacı olan vatandaşlara da destek verildi. Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir.

HDP'DEN OPERASYONLARI DURDURUN ÇAĞRISI

HDP Merkez Yürütme Kurulu, operasyonlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Hükümeti bir kez daha operasyonları durdurmaya ve Kürt halkının siyasi iradesine saygı duyarak sorunu müzakere yolu ile ele almaya çağırıyoruz. Bir kez daha söylüyoruz, konuşarak çözemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz olmamalıdır" denildi.

HDP'den yapılan yazılı açıklamada özetle şunlar dile getirildi: "Diyarbakır'ın Silvan İlçesi 2 ayı aşkın bir süredir kuşatma ve saldırı altında. Silvan'da sokağa çıkma yasağı dokuzuncu gününde. İlçede altıncı kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Çok sayıdaki ölü ve yaralılar hakkında sağlıklı bilgi alınamıyor. Yüzlerce ev ve işyeri kullanılamaz hale getirildi. Birçok mahallede ekmek, elektrik ve su yok. İlçede internet ve cep telefonu erişimi sağlanamıyor. Gökyüzünde ise helikopterler ve insansız hava araçları tur atıyor. Özel harekat, jandarma ve asker tanklarla, zırhlı araçlarla, toplarla, keskin nişancılarla ilçede operasyon yapıyor. İlçenin tepelerine yerleştirilen tanklardan mahallelere top atışı sürüyor.

Hükümeti bir kez daha operasyonları durdurmaya ve Kürt halkının siyasi iradesine saygı duyarak sorunu müzakere yolu ile ele almaya çağırıyoruz. Bir kez daha söylüyoruz, konuşarak çözemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz olmamalıdır.

ASKERE BOMBALI SALDIRI

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçede bugün çıkan çatışmalarda 1 teğmen hayatını kaybetti, 1 uzman er yaralandı. Yaralılar helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Öte yandan ilçede sokağa çıkma yasağının sürdüğü Konak Mahallesi'nde de bir çocuk çatışmaların arasında kalarak yaralandı.

BÜYÜK OPERASYON BAŞLATILDI

İlçe merkezinde kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatlardın kaldırılması için 3 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağında 9'uncu güne girilirken, bugün sabah saatlerinde helikopter ve tankların da kullanıldığı geniş çaplı operasyon başlatıldı.

PKK'nın şehir yapılanması olan YDG-H mensuplarının kazdığı hendeklerin kapatılması ve oluşturdukları barikatların kaldırılması için başlatılan operasyon kapsamında Konak, Mescit ve Tekel Mahallelerinde uygulanmaya konulan sokağa çıkma yasağı bugün 9'uncu gününe girdi.

Sabahın erken saatlerinde 3 mahalleye yönelik büyük bir operasyon başlatıldı. Askerlerin tanklar ile katıldığı ve havadan helikopter desteğinde gerçekleştirilen operasyonda, zaman zaman çatışma ve patlama seslerinin geldiği belirtildi. Çatışmaların olduğu bölgelere ambulanslar sevk edilirken, ilçede özellikle operasyonun yapıldığı 3 mahallenin çevresindeki yüksek yerlere tankların konuşlandırıldığı gözlendi.

HDP'Lİ UCA: ARKADAŞLARIMIZLA İTRİBATIMIZ KESİLDİ

Silvan'da bulunan HDP Diyarbakır Miletvekili Feleknas Uca, yasağın uygulandığı bölgelere dün HDP Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Nursel Aydoğan ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile eski Milletvekili Ayla Akat Ata'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin canlı kalkan olarak girdiğini söyledi. Uca, bölgedeki insanların hayatlarından endişe ettiklerini söyledi. HDP'li Uca, "Başlatılan operasyon ile oradaki halk ve arkadaşlarımız ile irtibatımız kesildi, katliam tehlikesi ile karşı karşıyalar. Operasyonun durdurulması gerekir" diye konuştu.

CENAZELER TOPRAĞA VERİLDİ

Öte yandan, Silvan'da operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden taksici Mehmet Gündüz ve Yakup Sinba adlı kişiler dün akşam saatlerinde HDP Milletvekilleri ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in de katıldığı bir tören ile toprağa verildi

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?