banner15

Silvan'da büyük operasyon başladı

Silvan'da polise destek için sokağa inen askere PKK mensuplarınca saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre bir teğmen hayatını kaybetti.

Silvan'da büyük operasyon başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde çıkan çatışmalarda 1 teğmen hayatını kaybetti, 1 uzman er yaralandı. Yaralılar helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Öte yandan ilçede sokağa çıkma yasağının sürdüğü Konak Mahallesi'nde de bir çocuk çatışmaların arasında kalarak yaralandı.

BÜYÜK OPERASYON BAŞLATILDI

İlçe merkezinde kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatlardın kaldırılması için 3 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağında 9'uncu güne girilirken, bugün sabah saatlerinde helikopter ve tankların da kullanıldığı geniş çaplı operasyon başlatıldı.

PKK'nın şehir yapılanması olan YDG-H mensuplarının kazdığı hendeklerin kapatılması ve oluşturdukları barikatların kaldırılması için başlatılan operasyon kapsamında Konak, Mescit ve Tekel Mahallelerinde uygulanmaya konulan sokağa çıkma yasağı bugün 9'uncu gününe girdi.

Sabahın erken saatlerinde 3 mahalleye yönelik büyük bir operasyon başlatıldı. Askerlerin tanklar ile katıldığı ve havadan helikopter desteğinde gerçekleştirilen operasyonda, zaman zaman çatışma ve patlama seslerinin geldiği belirtildi. Çatışmaların olduğu bölgelere ambulanslar sevk edilirken, ilçede özellikle operasyonun yapıldığı 3 mahallenin çevresindeki yüksek yerlere tankların konuşlandırıldığı gözlendi.

HDP'Lİ UCA: ARKADAŞLARIMIZLA İTRİBATIMIZ KESİLDİ

Silvan'da bulunan HDP Diyarbakır Miletvekili Feleknas Uca, yasağın uygulandığı bölgelere dün HDP Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Nursel Aydoğan ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile eski Milletvekili Ayla Akat Ata'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin canlı kalkan olarak girdiğini söyledi. Uca, bölgedeki insanların hayatlarından endişe ettiklerini söyledi. HDP'li Uca, "Başlatılan operasyon ile oradaki halk ve arkadaşlarımız ile irtibatımız kesildi, katliam tehlikesi ile karşı karşıyalar. Operasyonun durdurulması gerekir" diye konuştu.

CENAZELER TOPRAĞA VERİLDİ

Öte yandan, Silvan'da operasyonlar sırasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden taksici Mehmet Gündüz ve Yakup Sinba adlı kişiler dün akşam saatlerinde HDP Milletvekilleri ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek'in de katıldığı bir tören ile toprağa verildi

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 13:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35